18:24:35 - یکشنبه 11 فوریه 2018
واکنش ترکیه به اقدامات خودسرانه بخش یونانی نشین قبرس در شرق دریای مدیترانه
به گزارش 50 میلیون به نقل از TRT، ترکیه اعلام کرد که این این کشور علاوه بر حفظ منافع و حقوق مربوط به فلات قاره خود، در برابر فعالیتهای اکتشاف منابع هیدروکربنی در شرق دریای مدیترانه از سوی بخش یونانی نشین، آماده برداشتن گام های لازم به همراه جمهوری تورک قبرس شمالی میباشد. در بیانیه منتشره […]

به گزارش 50 میلیون به نقل از TRT، ترکیه اعلام کرد که این این کشور علاوه بر حفظ منافع و حقوق مربوط به فلات قاره خود، در برابر فعالیتهای اکتشاف منابع هیدروکربنی در شرق دریای مدیترانه از سوی بخش یونانی نشین، آماده برداشتن گام های لازم به همراه جمهوری تورک قبرس شمالی میباشد.
در بیانیه منتشره از سوی وزارت امور خارجه ترکیه آمده است، بخش یونانی نشین با زیر پا گذاشتن حقوق اساسی تورکهای قبرس به عنوان صاحبان مشترک جزیره قبرس در راستای استفاده از منابع طبیعی این جزیره، بدون توجه به تمام هشدارهای ترکیه اقدام به ادامه فعالیت های یک جانبه اکتشاف منابع هیدروکربنی در شرق دریای مدیترانه کرده است.

بر اساس این بیانیه، در این چارچوب ترکیه اخیرا با مشاهده تصمیم بخش یونانی نشین در راستای آغاز این فعالیتها منطقه به اصلاح انحصاری اقتصادی، نگرانی های تورکهای قبرس را بیان کرده و از بیانیه صادره وزارت امور خارجه جمهوری تورک قبرس شمالی حمایت میکند.
در این بیانیه آمده است، تنها مسئول اتفاقات آتی بخش یونانی نشین خواهد بود. چرا که در جایی که باید برای پیدایش راه حل به مسئله قبرس بیاندیشد، اقدام به آغاز فعالیتهای یک جانبه اکتشافی منابع هیدروکربن کرده است.
بر اساس این بیانیه، این موضع طرف یونانی نشین که از به خطر انداختن امنیت و ثبات در منطقه مدیترانه شرقی ابایی ندارد، مسئول اصلی عدم پیدایش راه حل در مذاکراتی است که طی نیم قرن اخیر به پیش میرود.
در همین راستا یونانی نشینان در کنفرانس اخیر قبرس از قبول شراکت با تورکهای قبرس بر مبنای برابری سیاسی سرباز زدند و به همین دلیل این کنفرانس بی نتیجه باقی ماند.
در صورتی که حکومت بخش یونانی نشین قبرس به فعالیتهای یک جانبه اش در زمینه انجام فعالیت های اکتشافی منابع هیدروکربن در منطقه ادامه دهد، از قبول شراکت یونانی نشینان با تورکهای قبرس انصراف ورزیده خواهد شد.
بدین وسیله از شرکتهای موجود در کشورهای ثالث، انتظار داریم تا از این موضع غیرسازنده بخش یونانی نشین که مانع از پیدایش یک راه حل به مسئله قبرس خواهد شد، حمایت نکنند.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH