18:58:06 - شنبه 10 مارس 2018
واقعیت های معکوس نشان داده شده عملیات شاخه زیتون در رسانه های جمهوری اسلامی ایران
43 روز از آغاز عملیات شاخه زیتون برای پاکسازی این منطقه از هوس نیروهای پ.ک.ک، پ .ی. د می گذرد .این عملیات بر اساس اصل حق دفاع مشروع ، قطعنامه های مبارزه با تروریسم 1624،2170، 2178 شورای امنیت و ماده 51 منشور سازمان ملل متحد بنا بر اصل تمامیت ارضی کشورها و در راستای تامین امنیت مرزهای […]

43 روز از آغاز عملیات شاخه زیتون برای پاکسازی این منطقه از هوس نیروهای پ.ک.ک، پ .ی. د می گذرد .این عملیات بر اساس اصل حق دفاع مشروع ، قطعنامه های مبارزه با تروریسم 1624،2170، 2178 شورای امنیت و ماده 51 منشور سازمان ملل متحد بنا بر اصل تمامیت ارضی کشورها و در راستای تامین امنیت مرزهای خود و حفظ یکپارچگی کشور سوریه می گذرد .دولت ترکیه برای آغاز این عملیات روسیه ، ایران و حتی عراق را در جریان نحوه و اهداف عملیات قرار داده و رضایت این کشورها را بدست آورد. و در این مدت ارتش ترکیه بنابر اهداف و برنامه کلی خود و بر اساس زمان بندی تعیین شده در حال پیش روی است .اما در این بین از زمان آغاز این عملیات ، فعالین حوزه مطبوعات و آکادمیسین های کشور نیز با نوشتن یاداشت و تحلیل های خود در روزنامه ها ، سایت های رسمی و وب سایت ها و فضای مجازی سعی در تحلیل چیستی و روند این رویداد را داشته اند . اما چیزی که به وضوح مشخص است ، بیشتر این تحلیل ها و یاداشت ها با ذهنیت بندی و پیش زمینه های سعی در بر عکس نشان دادن واقعیت های موجود در این عملیات را داشته اند و حتی پناه کاری نیز انجام داده اند و به نوعی سعی در ایجاد پروپگاندای بر علیه دولت و ارتش ترکیه در بین افکار عمومی ایران بوده اند

نویسندگان این تحلیل ها و یاداشتها از موقعیت جغرافیایی بسیار خواص این منطقه و شرایط آب و هوای ، شرایطی که نیروهای مسلح کرد در شش سال گذشته با ایجاد تونل های بسیار طولانی و بتن ریزیهای منحصر، ایجاد پایگاههای متعدد در مکان های استراتژیک و تپه های مشرف به مرز ترکیه ، آموزش نیروهای پ.ی.د توسط مستشاران ارشد ارتش آمریکا و دریافت 4000 کامیون تسلیحات پیشرفته و سلاح های سنگین نظامی از دولت آمریکا ،حساسیت های ارتش ترکیه در عدم آسیب به غیر نظامیان و کمترین هزینه جانی برای نظامیان خودی ، اصلی ترین خطر و عامل احتمالی تجزیه سوریه و … را به طور موثر و واقعی مد نظر قرار نمی دهند و به جای آن با الفاظی به مانند : تجاوز – اشغال یا یورش ترکیه ، گیر کردن ارتش تورکیه در باتلاق عفرین ، عدم پیشروی موثر ترکیه و ارتش آزاد سوریه ، عدم توانایی ارتش ترکیه در جنگ های چیریکی ، هدف قرار دادن غیر نظامیان توسط ارتش ترکیه و ادعای های دیگر که در اکثر این نوشته ها مورد مشاهده است که اکثرا نیز با هیجان خواصی مطرح می شود .تا جایی که تحلیل گران فوق حتی اخبار رسمی تلویزیون و سایت ارتش ترکیه را نیز دنبال نمی کنند و بنای دلایل و ادعا های خود را بر اساس منابع کردی و خبرگزاری رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می دهند.

اما واقعیت های موجود :

تجاوز یا دفاع مشروع : دولت ترکیه بر اساس اصل51 اساسنامه سازمان ملل متحد یعنی حق دفاع مشروع در کنار احترام به تمامیت ارضی کشور سوریه، علملیات شاخه زیتون را برای پاک سازی منطقه عفرین ار تروریست های پ.ک.ک و شاخه سوری آن پ.ی.د شروع کرد که چند سالی است امنیت شهرهای کیلیس و حاتای را با انداختن خمپاره به مناطق مسکونی به هم زده اند و همچنین از طریق نفوذ از کوه های عفرین به داخل کشور ترکیه به بمب گذاری و ایجاد خوشونت در دیگر شهرهای این کشور منجمله آنکارا اقدام کرده اند .اما مقامات سطح عالی کشور ترکیه بارها بر این امر تاکید کرده اند که هدف این عملیات پاکسازی این منطقه از هوس تروریست ها و برگرداندن ساکنان اصلی این مناطق به خانه های خود می باشد و هیچ چشم داشتی در خاک سوریه نداشته، برعکس مهمترین حمله برای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور را انجام داده است و با این عملیات مانعی در جهت ایجاد طرح . نقشه خاورمیانه بزرگ آمریکا و متحدان واقعی اش شده است .

حال در رسانه های جمعی ایران به نحوی فضا سازی شده و افکار عمومی مدیریت می شود که گویا ترکیه تمام خاک سوریه را به اشغال خود در آورده است و عامل تمام تحولات این کشور از سال 2011 میلادی تا به امروز تورکیه بوده است . در این تحلیل ها بر این امر تاکیید می شود که ترکیه بدون اجازه دولت مرکزی سوریه وارد شمال این کشور و منطقه عفرین شده است .

اما اگر دولت مرکزی سوریه اقتدار و مشروعیت کافی را داشت و به عنوان یک دولت از یکپارچگی و امنیت مرزهای خود می توانست محافظت کند که 30 درصد خاک این کشوردر کنترل نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د نبود و اصلا نیازی نبود که ترکیه در خاک این کشور عملیات نظامی انجام دهد .یعنی اگر در این وضعیت دولت مرکزی سوریه نسبط به تحدید ها و حملات انجام گرفته از عفرین به خاک ترکیه خود را مسئول نمیدانند، دولت ترکیه نیز مجبوراست برای تامین امنیت جان شهروندان این کشور اقدامات لازم را انجام دهد .

زمین گیر شدن ارتش ترکیه در عفرین یا حرکت بر اساس برنامه و اهداف کلی :

در بعد دیگر با الفاظی مانند زمین گیر شدن ارتش دوم ناتو در عفرین ، باتلاق عفرین برای ارتش ترکیه ، عدم توانایی این ارتش در جنگ های چیریکی و تعداد زیاد تلافات این ارتش و… مواردی هستند که با آب و تاب خواصی نوشته می شوند طرف دیگر قضیه را پنهان می کنند .بر خلاف جوسازی های رسانه ای ( رسانه های مجازی ، روزنامه ها و وب سایت ها) در ایران، ارتش ترکیه بر اساس زمان بندی و تعریف اهداف پروسه پاک سازی عفرین در حال پیش روی است .

در عملیات نظامی تعریف زمان مشخص برای پایان این نوع عملیات به هیچ وجه انجام نمی شود و در واقع به دور از منطق و عقلانیت است . دولت مردان و ارتش مردان کشورترکیه نیز زمان مشخصی را برای پایان دادن به عملیات شاخه زیتون مشخص نکرده اند اما به جایی آن چند مرحله متفاوت برای حرکت به سمت مرکز عفرین و اتمام این عملیات را در برنامه ریزهای خود گنجانده اند که شامل الف : ایجاد حلال امنیتی به طول 140 کیلومتر و عمق 8 الی 10 کیلومتر در طول مرز کیلیس و هاتای با منطقه عفرین است که این مرحله از عملیات شاخه زیتون در مدت 38 روز تکمیل شد . این مرحله در سخترین شرایط جغرافیایی و جوی به وقوع پیوست به نحوی که تقریبا کل مناطق مرزی عفرین با ترکیه مناطق کوهستانی پوشیده از درختان زیتون می باشد که سختی عملیات در این مرحله را چندین برابر کرد و روند عملیات را تا حدودی با کندی روبه رو کرد که در این مرحله 2000 نفر از نیروهای پ.ی.د توسط نیروهای ارتش آزاد سوریه و ارتش ترکیه کشته شدند.

ب :در مرحله بعد که از دیروز شروع شده است مرحله جنگ شهری برای پاکسازی شهرهای جین درسی ، راجو و شیخ حدید به صورت محله به محله و خانه به خانه ادامه دارد و طی دیروز و امروز کل منطقه های راجو و شیخ حدید نیز پاک سازی شدند .

ج : مرحله آخر عملیات محاطره کامل مرکز عفرین از هر جهات و ورود به مرکز آن برای اتمام عملیات است .این مراحل هر کدام زمان نا معاوم خواصی را در پی داشته و خواهد داشت به نحوی که تحلیل گران عرصه نظامی ترکیه در خوشبینانه ترین حالت 7 الی 8 ماه زمان را برای اتمام عملیات عفرین پیش بینی کرده اند . در واقع ارتش تورکیه در باتلاق عفرین گیر نکرده است، بلکه بر اساس برنامه ستاد کل در حال پیش روی است .

از طرف دیگر این ادعا که ارتش ترکیه توانایی جنگ چیریکی را ندارد یک ادعای واهی است، چرا که ارتش ترکیه از اواخر دهه 70 میلادی تا به امروز با تروریسم پ.ک.ک در حال مبارزه است که بخش اعظمی از این مبارزه در بخش های شهری به وقوع پیوسته است . یعنی بر خلاف چنین ادعاهای کماندوهای این ارتش به همراه نیروهای ویژه پلیس تخصص لازم را در جنگ های پارتیزانی دارا می باشند .این نکته را نیز باید اضافه کرد که نیروهای پ.ی.د در 6 سالی که کنترل عفرین را در دست گرفته اند، تمام جوانب لازم برای درگیری در این منطقه را مد نظر قرار داده اند واز حامیان بین المللی خود تسلیحات نظامی از قبیل 4 هزار کامیون ،انواع سلاح های مدرن و سنگین را دریافت کرده و از بعد لجستیکی نیز آموزش های لازم برای جنگ های مدرن و تونلی را فرا گرفته اند و تونل های بتنی به طول دها کیلومتر را ایجاد کرده اند که این شرایط نبرد در میدان عفرین را نتها برای ارتش ترکیه ، بلکه برای هر ارتش دیگری کار بسیار سختی است .

بزگترین پروپگاندایی که مدیا و لابی کردی به همراه دوستان آمریکایی و اروپایی خود علیه دولت ترکیه به راه انداخته اند و متاسفانه در رسانه های ایران نیز به طریق دیگری ادامه یافته است ، ادعای هدف قرار دادن غیر نظامیان توسط ارتش ترکیه بوده است . مدیای پ.ک.ک، پ.ی.د با انتشار فیلم و عکس های از مجروح شدن غیر نظامیان به خصوص کودکان ادعا دارند که این افراد در حملات ارتش ترکیه به عفرین مورد حمله قرار گرفته و مجروح شده اند.

در حالی که بیشتر این عکس ها مربوط به حلب، غوطه شرقی ،ادلب، یمن و جاهای دیگر است که اتفاقا اکثر این اسناد مطلق به خبرگزاری آناتولی ترکیه است . البته این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد که متاسفانه در جنگ های شهری افراد غیر نظامی نیز مورد آسیب قرار می گیرند .در واقع یکی از عواملی که سرعت عملیات شاخه زیتون را پایین آورده است، حساسیت نسبط به کمترین آسیب دیدن افراد غیر نظامی بوده است .تا جایی که هواپیماهای نظامی تورکیه نگاتی را مورد حمله قرار می دهند که قبلا هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی مکان تجمع و انبار مهمات وپناهگاه بودن آن را مورد تایید قرار داده اند .

کلام آخر:

تحولات سوریه به سرعت در حال تغییر است و آینده مبهمی در انتظار این کشور است چون بحران سوریه تنها قسمتی از آشوب خاورمیانه و برنامه امپریالیسم جهانی برای ایجاد طرح خاورمیانه جدید است . قسمت عظم و مهی از این طرح ایجاد کشور جدیدی ( ساسپیکوی دیگر) است که از تجزیه چهار کشورمهم منطقه به وجود خواهد آمد و ایران نیز جرئی از از این طرح است . پس وقتی دولت و ارتش ترکیه به طور مشخص در سوریه مقایل این نقشه ایستاده است و برای ایجاد ثبات در سوریه و عراق با دولت جمهوری اسلامی ایران همکارهای لازم را انجام می دهد ، پس فعالان عرصه مطبوعات و آکادمیسین های حوزه مطالعاتی خاورمیانه به جایی نفرت پراکنی و ایجاد پروپگاندای بر علیه دولت ترکیه ، کمی درایت به خرج داده و منافع بلند مدت ایران را مد نظر قرار دهند و بر خلاف دستگاه دیپلماسی کشور سعی در ذهنیت سازی منفی نداشته باشند .

بهزاد خدابنده لو :اسفند 1396

 

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH