17:08:44 - دوشنبه 16 آوریل 2018
صرافی‌های نیمه‌تعطیل در بازار تهران
به گزارش 50 میلیون به نقل از  خبرگزاری آناتولی در تهران، بعد از گذشت 3 روز از ممنوعیت خرید و فروش ارزهای خارجی در صرافی های ایران، صرافی‌های این شهر به‌صورت نیمه‌تعطیل فعالیت می‌کنند. میدان و خیابان فردوسی، بورس صرافی‌های تهران است. از آنجا تا چهارراه استانبول صرافی‌های کوچک و بزرگ وجود دارد. تا چندی پیش […]

به گزارش 50 میلیون به نقل از  خبرگزاری آناتولی در تهران، بعد از گذشت 3 روز از ممنوعیت خرید و فروش ارزهای خارجی در صرافی های ایران، صرافی‌های این شهر به‌صورت نیمه‌تعطیل فعالیت می‌کنند.

میدان و خیابان فردوسی، بورس صرافی‌های تهران است. از آنجا تا چهارراه استانبول صرافی‌های کوچک و بزرگ وجود دارد. تا چندی پیش در ویترین آنها نرخ پول کشورهای مختلف دیده می شد. اگر سرتاسر خیابان را طی می کردی اختلاف اندکی بین نرخ‌ها وجود داشت.

در حاشیه این خیابان، هم دلالان ارزهای خارجی که بیشتر دلار و یورو معامله می‌کردند دیده می‌شدند. حال، در سومین روز ممنوعیت خرید و فروش ارز، تابلو نرخ صرافی‌ها خاموش است. ظاهرا آنها نه قیمت دارند و نه خرید و فروشی انجام می‌دهند.

در طول خیابان فرودسی که قدم می زنی، دلالان به طور نامحسوس از کنار مردم عبور می کنند و می گویند: «دلار،یورو، خرید، فروش». وقتی می خواهی قیمت بگیری، اول شک می کنند که نکند مامور لباس شخصی باشی، مطمئن که می شوند قیمت می دهند.

امروز، 16 آوریل در ساعت 14، دلالان تهران، دلار را به ترتیب 5300 و 5600 خرید و فروش می‌کردند. دولت ایران کماکان 4200 تومان را برای هر دلار در نظر گرفته و در شرایط خاص مانند مسافرت، دانشجویی، واردات و غیره با ارائه مدارک می فروشد.

برعکس صرافان که داخل مغازه های‌شان نشسته و تا اطلاع ثانوی اجازه هیچ فعالیتی ندارند، دلالان حاضر به گفت‌وگو درباره شرایط بازار هستند. یکی از این افراد به خبرنگار آناتولی گفت:

“صرافان ضرر نمی‌کنند. آنها حتی اگر 6 ماه هم بیکار باشند، مشکلی ندارند چرا که در طول سال آنقدر سود کرده اند که شرایط کنونی مشکلی برای شان ایجاد نمی کند”.

یکی دیگر از این به نام علی، در حاشیه خیابان خرید و فروش غیرقانونی دارد. او نیز درباره این شرایط اظهار داشت:

“دولت نرخ را اعلام کرده، اما نقادر به کنترل آن نیست. مدت کوتاهی این ممنوعیت وجود دارد تا سرمایه را کنترل کند. امروز ماموران پلیس به خیابان نیامده اند و می‌بینید که جو بازار آرام است. صرافان بیکار نمی‌نشینند. بسیاری مانند ما در خیابان، ارز معامله می کنند.

شهرام هم یک فروشنده غیرقانونی است. او نیز نظرش را چنین بیان می‌کند:

“دولت به مردم پیشنهاد داده حساب ارزی باز کنند، اما کسی اعتماد ندارد؛ مطمئن نیستند که آیا در زمان برداشت، دولت می تواند ارز او را بازگرداند یا تنها ریال می‌دهد؟ از طرفی، مردم آنقدر در خانه دلار دارند که دولت قادر به کنترل آن نیست. این سیاست هم شکست می‌خورد”.

گفتنی است پس از التهاب در بازار ارز ایران و رسیدن نرخ دلار به 6 هزار تومان، دولت این کشور با اعلام نرخ 4200 تومان کوشید با این مشکل مقابله کند. بعد از یک هفته خرید و فروش ارز در صرافی ها نیز ممنوع شد.

در حال حاضر ارز در بانک‌های عامل بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی به فروش می‌رسد. به‌طور مثال، برای سفر به کشورهای نزدیک ایران هر مسافر بالای 18 سال می‌تواند تنها 500 یورو و برای کشورهای دور نیز، 1000 یورو؛ آن هم یک بار در سال با نرخ دولتی دریافت کند.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH