20:27:23 - سه‌شنبه 8 مه 2018
واکنش فرانسه به خروج آمریکا از برجام
به گزارش 50 میلیون امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با انتشار مطلبی در رسانه های اجتماعی در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره خروج از برجام اعلام کرد: فرانسه، انگلستان و آلمان از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران متاسف هستند. وی در ادامه گفت: اکنون سیستم منع اشاعه سلاح […]

به گزارش 50 میلیون امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با انتشار مطلبی در رسانه های اجتماعی در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره خروج از برجام اعلام کرد: فرانسه، انگلستان و آلمان از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران متاسف هستند.

وی در ادامه گفت: اکنون سیستم منع اشاعه سلاح هسته ای در خطر است.

از سوی دیگر نخست وزیری انگلستان با انتشار اطلاعیه ای از تماس تلفنی ترزا می با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ماکرون در این رابطه خبر داد.

بر اساس این اطلاعیه سران سه کشور در این گفت‌وگوی تلفنی بر تداوم پایبندی خود به این توافق‌نامه تاکید کردند.

-واکنش اتحادیه اروپا به تصمیم خروج ترامپ از برجام

دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در حساب تویتر خود پس از اعلام خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از برجام گفت: “اتحادیه اروپا در برابر تصمیمات دونالد ترامپ در قبال توافق هسته ای ایران و سیاست های تجاری وی هماهنگ حرکت خواهد کرد”.

تاسک با یادآوری اینکه رهبران اتحادیه اروپا در تاریخ 17 می ماه جاری در صوفیه، پایتخت بلغارستان گرد هم خواهند آمد، اظهار داشت در این جلسه توافق هسته‌ای ایران و موارد تجاری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

-حمایت نتانیاهو از خروج آمریکا از برجام

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیری اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور از تصمیم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران استقبال کرد و آن را یک گام شجاعانه دانست.

نتانیاهو اظهار داشت: “اسرائیل از تصمیم شجاعانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا جهت لغو توافق‌نامه بد که با رژیم تروریستی در تهران حاصل شده بود، حمایت می کند”.

وی همچنین گفت: “اسرائیل از اول مخالف این توافق‌نامه بود. این توافقنامه به جای اینکه از رسیدن ایران به بمب هسته‌ای ممانعت کند راه آن را باز می کرد”.

وی افزود: “به همین دلیل معتقد هستیم که ترامپ یک گام تاریخی برداشته و به ویژه از وی و دولت شجاعانه او تشکر می کنیم”.

گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پیش در یک نشست رسانه ای ضمن خروج این کشور از توافقنامه هسته ای ایران اعلام کرد: تحریم های اقتصادی بسیار قاطع علیه ایران اعمال خواهیم کرد.

از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که کشورش در صورت لزوم غنی‌سازی صنعتی را بدون محدودیت آغاز خواهد کرد.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH