18:00:57 - دوشنبه 14 مه 2018
تاثیر سیاست ترامپ در قبال ایران بر افزایش اختلاف اروپا و آمریکا
به گزارش 50 میلیون افزایش اختلاف نظر بین اتحادیه اروپا و آمریکا به عنوان دو متحد سنتی و عمیق تر شدن شکاف در پیمان ترنس آتلانتیک بعد از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام قابل توجه است. بروز این اختلاف نظرها در بیانیه ها و سخنرانی های سران کشورهای اروپایی و آمریکا قابل مشاهده است. […]

به گزارش 50 میلیون افزایش اختلاف نظر بین اتحادیه اروپا و آمریکا به عنوان دو متحد سنتی و عمیق تر شدن شکاف در پیمان ترنس آتلانتیک بعد از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام قابل توجه است.

بروز این اختلاف نظرها در بیانیه ها و سخنرانی های سران کشورهای اروپایی و آمریکا قابل مشاهده است. در این میان واکنش های آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون نشانگر ابعاد این اختلافات است.

-شکاف ایران در پیمان ترنس آتلانتیک

تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن آمریکا از برجام که مورد حمایت گسترده اروپا است در آینده ای نزدیک تبدیل به بزرگترین شکاف در روابط اروپا و آمریکا خواهد شد.

رهبران اروپا بر چندجانبه بودن توافق برجام تاکید می کنند. از دیدگاه ترامپ با این تصمیم به برجام ضربه می زند. به همین دلیل برای خفظ آن دیپلماسی گسترده ای را آغاز کرده اند.

– اروپای نامطمئن از آمریکا به دنبال تقویت سیستم دفاعی خود است

روی کارآمدن ترامپ در آمریکا شرایط برای اروپا که بعد از جنگ جهانی دوم زیر چتر امنیتی ناتو بوده است را تغییر داد. در شرایط جدید اروپایی ها پروژه دفاعی مشترک خود را تسریع بخشیده اند. پیمان همکاری ساختاری مداوم (PESCO) در همین راستاست.

– اختلاف در قدس

واکنش جامعه جهانی به انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به قدس شدید بود. بروکسل نیز در بیانیه خود به این انتقال واکنش تندی نشان و هشدار داده که هرگونه تغییر در وضعیت قدس یا اقدام یکجانبه در دنیا موجب برانگیختن واکنش هایی خواهد شد.

– جنگ تجاری آمریکا و اروپا

تنش در روابط آمریکا و اروپا در زمینه های تجاری نیز مشاهده می شود. افزایش 10 درصدی تعرفه واردات آلومینیم و 25 درصدی فولاد واکنش تند مقامات اتحادیه اروپا را در پی داشت.

اروپا که بعد از چین دومین تولیدکننده فولاد در جهان است، تهدید کرده که درصورت عدم اجرای معافیت گمرکی فولاد و آلومینیوم توسط ایالات متحده آمریکا، به مقابله به مثل خواهد پرداخت.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH