5:08:38 - سه شنبه 15 مه 2018
۱۷۰ هزار زنجانی با بحران آب دست و پنجه نرم می کنند /زنجانرود میزبان ۳۶۰ هزار لیتر از پساب‌های شهری
به گزارش آژانس خبری پنجاه میلیون بحران آب در سایه سوی مدیریت سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب محسوب می شود،ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است. خشک‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت […]

به گزارش آژانس خبری پنجاه میلیون بحران آب در سایه سوی مدیریت سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب محسوب می شود،ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است. خشک‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده ‌است.

از نشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک،بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

زنجان آزربایحان ن نیز با بحران آب مواجه است تا جایی که “رضا کابلی” مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان 170 هزار نفر از زنجانی را درگیر وضعیت بحرانی آب عنوان کرد.

وی گفت: در سال 96 وضعیت آبی در 202 روستای استان زنجان بحرانی بود که 154 مورد از بحران‌های فصلی و 48 مورد از بحران دائمی آب رنج می‌بردند.

 

121روستای استان درگیر بحران آبی هستند

این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر 121 روستای استان درگیر بحران آبی هستند، ادامه داد: پروژه‌هایی از جمله احداث مجتمع‌های آبی برای رفع این بحران در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان میزان هدر رفت آب در سال 95 را بیش از 17 میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: در سال 96 با کاهش 9 درصدی، میزان هدر رفت آب به بیش از 16 میلیون متر مکعب رسید.

وی فرسودگی شبکه‌های آبرسانی را بخشی از هدر رفت آب اعلام کرد و افزود: مدیریت مصرف آب و کاهش هدر رفت در دستور کار قرار دارد که اعتباراتی نیز برای آن پیش‌بینی شده است.

کابلی اعتبار مورد نیاز برای برطرف کردن مشکلات تنش آبی را بیش از 322 میلیارد ریال برشمرد و گفت: با اجرای پروژه‌های مختلف از جمله طرح‌های آبرسانی و نگهداری تأسیسات از ابتدای سال 96، 81 روستا از بحران آب خارج شدند.

وی با اشاره به اینکه خروج 60 روستا از وضعیت بحرانی در دستور کار قرار دارد،یادآور شد: اجرای طرح‌های تأسیسات آبرسانی با مشارکت مردم و خیران برای 86 روستا نیز جزو برنامه‌ها است.

“علیرضا جزقاسمی” مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان اظهار داشت: متوسط هدررفت آب شرب شهری در کشور 25.5 درصد است.

 

هدر رفت 24.38 درصدی آب شرب در زنجان

وی با بیان اینکه در استان زنجان این رقم 24.38 درصد گزارش شده است، افزود: به ازای کاهش یک درصدی هدر رفت آب شرب شهری 10 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

این مسئول با اشاره به اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در زنجان،گفت: ارتقای مدول اول و احداث مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر زنجان از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است که به بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH