10:08:11 - پنجشنبه 17 مه 2018
‘تحریم‌های مجدد آمریکا تجارت نفت ایران را متاثر خواهد کرد’
به گزارش 50 میلیون محمد اوغوتچو، رئیس موسسه «Global Resources Partnership ve Bosphorus Energy Club» در رابطه با تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران گفت: انتظار می رود این تحریم ها موجب از دست دادن فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران شود. در این زمینه عربستان سعودی قابلیت تولید دو میلیون بشکه نفت افزون بر […]

به گزارش 50 میلیون محمد اوغوتچو، رئیس موسسه «Global Resources Partnership ve Bosphorus Energy Club» در رابطه با تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران گفت: انتظار می رود این تحریم ها موجب از دست دادن فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران شود. در این زمینه عربستان سعودی قابلیت تولید دو میلیون بشکه نفت افزون بر تولید روزانه خود را دارد که در صورت لزوم می تواند وارد عمل شود. آمریکا نیز با دریافت نرخ احتمالی نفت، تولید نفت شیل را تا 3 ماه افزایش خواهد داد.

وی در ارتباط با احتمال کمبود در عرضه نفت گفت: سازمان بین المللی انرژی در صورت لزوم می تواند ذخایر استراتژیکی 90 روزه را آزاد کند، بنابرین هیچ مشکلی در عرضه نفت به وجود نخواهد آمد.

اوغوتچو نوسانات در عرضه و تقاضا را موجب اصلی افزایش بهای نفت دانست و در مورد احتمال تاثیر این روند بر ترکیه گفت: تحریم ایران در کوتاه مدت و میان دوره موجب افزایش بهای نفت و همچنین کاهش ارزش نرخ لیر در برابر دلار و همچنین تاثیر مضاعف بر روی قیمت سوخت در ترکیه خواهد داشت. سال گذشته حدود نیمی از 1 میلیون بشکه سوخت مورد نیاز ترکیه از ایران تامین شد. این تحریم ها امکان دارد که میزان تامین نفت خام از ایران را کاهش دهد.

رئیس این موسسه معتبر انرژی در ادامه گفت: تجارب گذشته نشان می دهد که عراق، روسیه و عربستان سعودی می تواند جایگاه ایران را در واردات نفتی بگیرند. با آغاز فعالیت پالایشگاه های جدید «SOCAR» در ترکیه نیاز کشور به واردات بیشتر خواهد شد./ آناتولی

بر چسب ها: , ,
منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH