19:10:43 - سه شنبه 12 ژوئن 2018
به مناسبت سالروز تاسیس دانشگاه تبریز
  آذربایجان در طول تاریخ مهد علم و فرهنگ بوده است . بعنوان نمونه ی بارز این امر میتوان سازه های مجمع ربع رشیدی،مجموعه ی سلطانیه،بنای شنب غازان و… را نشان داد. @Ellimilyon حکومت ملی آذربایجان که برخاسته از این خاک بوده است در طول حکومت یک ساله ی خود کارهای بسیار ارزنده ای را […]

 

آذربایجان در طول تاریخ مهد علم و فرهنگ بوده است . بعنوان نمونه ی بارز این امر میتوان سازه های مجمع ربع رشیدی،مجموعه ی سلطانیه،بنای شنب غازان و… را نشان داد.

@Ellimilyon

حکومت ملی آذربایجان که برخاسته از این خاک بوده است در طول حکومت یک ساله ی خود کارهای بسیار ارزنده ای را انجام داد.این حکومت فعالیت خود را در ۲۱ آذرماه سال ۱۳۲۴ بطور رسمی آغاز کرد.بدون شک یکی ازمهمترین کارهای فرهنگی حکومت ملی برای خطّه ی آذربایجان که سالها تشنه ی علم و فرهنگ بود تأسیس دانشگاه تبریز بوده است این دانشگاه بعنوان دومین دانشگاه درکشور بعد از تهران خدمتی بزرگ برای آذربایجان محسوب میشود.

براساس اسناد و مدارک موجود در کتابها و روزنامه ی آذربایجان این دانشگاه در سال ۱۳۲۵ رسما افتتاح شده و شروع به فعالیت کرده است اما عده ای که خواهان تحریف تاریخ هستند به دلایلی نامعلوم سال تاسیس این دانشگاه را به سال ۱۳۲۶ دانسته و درصدد نسبت دادن این امر بزرگ فرهنگی به حکومت پهلوی هستند.

دانشگاه تبریز به موجب فرمان تاریخ ۱۳۲۴/۹/۱۰ حکومت ملی در دستور کار قرار گرفت و بعد از شش ماه که جهت تدوین کتب درسی مناسب و سایر امور جهت گشایش صرف شد درتاریخ ۱۳۲۵/۳/۲۲ کلنگ زنی شده و بنای تأسیس دانشگاه نهاده میشود.

اولین ریاست دانشگاه را مرحوم دکتر نصرت ا…جهانشاهلو بر عهده داشته است.نام نویسی از دانشجویان از دهم تیرماه لغایت پانزدهم مردادماه انجام گرفته ودانشگاه ازمهرماه سال ۱۳۲۵ شروع به فعالیت میکند.

مکان نخست دانشگاه در محل دانشسرای پسران واقع در میدان دانشسرای تبریز بوده و سپس توسط حکومت ملی به محل فعلی دانشگاه انتقال یافت.

این دانشگاه در ابتدا با نام «آذربایجان اونیورسیته سی» خوانده میشد که بعدها در اردیبهشت ماه سال۱۳۵۳ توسط حکومت وقت به «آذرآبادگان»و در نهایت بنام «دانشگاه تبریز» تغییر نام داده شد.

آذربایجان اونیورسیته سی در سال نخست فعالیت خود دانشجویانی را برای رشته ی پزشکی، زبان وادبیات، تاریخ وجغرافیا، فیزیک وریاضیات و شیمی و طبیعیات جذب کرد. تمامی اساتید این دانشگاه از معلمان ،پزشکان و مهندسان سرشناس و حاذق تبریز برگزیده شده بودند؛ در این میان تنها استاد ریاضیات عالی جناب آقای محمدوف از باکو دعوت شده بود.

درس زبان و ادبیات و ادبیات کلاسیک توسط سید جعفر پیشه وری تدریس میشد که خود از خدمت گذاران حکومت ملی آذربایجان و از مشتاقان برای تأسیس دانشگاه بود . درس زبان آذربایجانی که برای تمامی رشته ها اجباری بود توسط گنجعلی صباحی تدریس میشد لازم بذکراست که تمامی دروس نیز در این دانشگاه به زبان ترکی تدریس میشدند.

در۲۱ آذرماه سال۱۳۲۵حکومت ملی با حمله ی نیروهای حکومتی شاه و با به خاک و خون کشیدن هزاران آذربایجانی منحل گردید و در راستای این امر در ابتدای دی ماه همان سال دانشگاه بسته شده و سرانجام در روز چهاردهم دی ماه گروهی متشکل ازآقای دکتر اقبال، آقای مصطفی حبیبی و آقای خان بابابیانی جهت گشایش مجدد به تبریز آمدند و دردوره ی جدید، این دانشگاه با ریاست خان بابابیانی شروع به کار کرد.

دانشگاه تبریز از همان ابتدا همواره از مناطقی محسوب میشد که دارای شعور سیاسی-اجتما عی بالایی است. گاه گاهی سر و صدای اعتراضات در دانشگاه بلند میشد ، گاهی شدت این اعتراضات به حدی بود که مسئولین مملکت پا در میانی میکردند از جمله ی این اعتراضات میتوان:

– راهپیمایی اردیبهشت سال۷۲ برای کشتار مسلمانان درخوجالی و قاراباغ

-اعتراضات بسیار وسیع دانشجویان در دانشگاههای مختلف ازجمله دانشگاه تبریز در ۱۹ اردیبهشت سال۷۴ علیه پرسشنامه ای که تحت عنوان”فاصله ی اجتماعی” در تهران منتشر شده و ترک ها و آذربایجانی ها را مورد تحقیر و توهین قرارداده بود.

و نقطه ی عطف اعتراضات و فعالیت های دانشجویی در دانشگاه تبریز را میتوان به ۲۱ آذر ماه سال ۱۳۸۱ نسبت داد که دانشجویان در این روز با حضور بر سر مزار پروفسور ذهتابی درصدد از بایکوت درآوردن این روز تاریخی آذربایجان برآمدند.

ازمهمترین جنبش های دانشجویی میتوان جنبش قلعه ی بابک که در۱۲ تیرماه ، سالروز تولد بابک خرمدین در سالهای گذشته اتفاق افتاده است را نام برد.

شاید تفاوت علنی جنبش های دانشجویان تبریز با جنبش های سایر احزاب این باشد که دانشجویان این دانشگاه علاوه بر مطالبات آزادی خواهانه وعدالت طلبانه، همواره خواهان منافع ملی آذربایجان بوده اند.

دانشگاه تبریز امروزه با ۲۴۰۰۰ دانشجو در رشته های مختلف و ۹۰۰ نفر هیئت علمی بعنوان یکی از معتبرترین و مهمترین دانشگاههای خاورمیانه و شمال غرب کشور در حال فعالیت است و امسال هفتاد و دومین سالگرد تأسیس را پشت سر خواهد گذاشت.

گردآورنده : عهدیه آقاجان زاده

با ما در ارتباط باشید:

https://www.instagram.com/50000000_org/

http://twitter.com/50000000org

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH