5:08:47 - شنبه 11 آگوست 2018
تاثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران
به گزارش 50 میلیون افشین پروین پور، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در ایران درباره پیامدهای بازگشت تحریم های آمريكا علیه کشورش که از روز 6 آگوست اجرایی شده است، گفت: “نگرانی های مردم ايران در این رابطه بيشتر روانی است تا واقعی. دامنه تاثیر تحریم ها تابع سیاست ها و مدیریت دولت روحانى است که […]

به گزارش 50 میلیون افشین پروین پور، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در ایران درباره پیامدهای بازگشت تحریم های آمريكا علیه کشورش که از روز 6 آگوست اجرایی شده است، گفت: “نگرانی های مردم ايران در این رابطه بيشتر روانی است تا واقعی. دامنه تاثیر تحریم ها تابع سیاست ها و مدیریت دولت روحانى است که می تواند منجر به کاهش و یا گسترش آن شود”.

-نگرانی ها بیشتر از اینکه واقعی باشد، روانی است

پروین پور در رابطه با تاثیر تحریم های جدید بر زندگی مردم ایران گفت:

“به نظر من در داخل کشور مردم با ملموسات زندگی به اوضاع نگاه می کنند. نرخ مواد غذایی، حمل و نقل و مسکن و غيره خیلی به حوزه تحریم وابستگی ندارند. از این حیث، نگرانی ها بیشتر از اینکه واقعی باشد، روانی است كه این مساله به راحتی قابل مدیریت است.

همانطور كه با یک موضع گیری درست، قیمت دلار کاهش یافت. البته منشا افزایش قیمت دلار نیز واقعی نبوده و مسائل روانی و سیاسی به اين امر منجر شد. هیچ فرایند اقتصادی رخ نداده و دولت با مدیریت فضا می تواند این جو روانی را از بین ببرد.

آمریکا این بار جدی تر به میدان آمده و ایران هم چاره ای ندارد جز اینکه راهکارهای جدی تری اتخاذ كند و مدیریت کارآمد و درستی داشته باشد”.

این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار داشت:

“مدیریت دولت ايران در دوره جدید تحریم ها بسیار حائز اهمیت است. تاثیر تحریم ها بیش از هر چیزی به راهکارهای اتخاذ شده از سوی دولت بستگی دارد این دولت است که با اتخاذ راهکارهای درست می تواند از اثر تحریم ها بکاهد”.

– حذف دلار از مبادلات تجاری باید در دستور کار قرار گیرد

وى درباره راهکارهاى ايران براى مقابله با تحريم ها تصريح كرد:

“دولت ایران می تواند از تاثیرات منفی تحریم ها بكاهد و فشارهای اقتصادی ناشی از آن را تعدیل کند. در همين راستا، ایران باید دلار را از مبادلات ارزی خود حذف کند. آمریکا از طریق مبادلات دلار روابط تجاری را رصد می کند. زمانی که دلار از مبادلات ايران حذف شود، هیچ کشوری نمی تواند روابط تجاری آن را رصد و کنترل کند. موضوع حذف دلار از مبادلات تجاری ايران یکی از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد. در غیر این صورت آمریکا از نقطه ضعف ها استفاده کرده و به منافع ایران ضربه می زند”.

وی در ادامه به «پیمان دوجانبه پولی» اشاره و تصریح کرد: در چارچوب این پیمان دو کشور با پول رسمی خود اقدام به مبادلات تجاری می کنند و ایران هم با پول رسمی خود می تواند مبادلات تجاری انجام داده و امکان رصد مبادلات تجاری را از بین ببرد.

– می توانیم از ابزار قدرتمندی در قبال حرکت‌های بی منطق آمریکا استفاده کنیم

این کارشناس اقتصادی درباره فلزات گرانبها که مشمول دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران شده نیز گفت: اینها به فرایند تولید ارتباطی پیدا نمی کنند و نمی توانند در فرایند تولید در اقتصاد کشور اثر مستقیم بگذارند.

پروین پور تاکید کرد: “ایران باید در قبال تحریم ها مقابله به مثل کند تا آمریکا تصور نکند که هر زمان که خواست می تواند ما را تحت فشار قرار داده و به اقتصادمان ضربه بزند. کمااینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در قبال فشارهای آمریکا اقداماتی را در راستای مقابله به مثل با ایالات متحده انجام می دهد و در این رابطه ما از ابزار قدرتمندی برخورداریم که می توانیم در قبال حرکت های بی منطق آمریکا به کار گیریم و مادام که ایران در قبال تحریم ها و فشارهای آمریکا ساکت بماند قطعا این فشارها تداوم خواهد یافت”.

وی با اشاره به استفاده از نحوه ظرفیت های دیگر ایران خاطرنشان کرد: “هر چند درصد زیادی از درآمد ایران وابسته به نفت است اما نحوه استفاده از ظرفیت ها بر دامنه تاثیر تحریم اثر می گذارد به گونه ای که ما حتی اگر نتوانیم هیچ نفتی را بفروشیم بتوانیم از ظرفیت های دیگر استفاده کرده و به رونق اقتصادی ادامه دهیم”.

-نحوه مدیریت مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع می‌کند

پروین پور در پایان در یک جمع بندی گفت که در این دور از تحریم ها این نحوه مدیریت است که می تواند مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع کند و از این حیث تصمیم ها و راهکارها برای برون رفت از مشکلات در این دوره بسیار تعیین کننده خواهند بود و این فضای روانی که بین مردم ایجاد شده و به نگرانی های آنها دامن زده است، زمانی که مردم به عینه ببینند که مایحتاجشان در بازار تامین شده از بین خواهد رفت.

گفتنی است مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بود که تحریم‌های جدید علیه ایران به صورت موشکافانه اجرا شده و تا زمانی که حکومت ایران تغییر رویه بدهد، پابرجا خواهند ماند. بخشی از تحریم‌هایی که علیه ایران اجرا شد، به شرح زیر است:

خرید‌ و‌ فروش اسکناس یا اسناد مبتنی بر دلار از سوی دولت ایران، خرید‌ و‌ فروش طلا و سایر فلزهای گرانبها، خرید، تامین یا انتقال فلزاتی نظیر گرافیت، خرید و فروش فلزات خام یا نیمه‌خام مانند آلومینیوم و آهن، زغال‌سنگ و نرم‌افزارهای مورد استفاده از سوی صنایع ایران، افتتاح حساب ریالی در خارج از مرزهای ایران و مبادله ریالی با ارقام قابل‌ توجه، تامین مالی خارجی و خرید اوراق منتشر شده از سوی دولت ایران، خودروسازی ایران، خرید‌ و‌ فروش و تامین قطعات هواپیما، فرش و مواد خوراکی تولیدشده در ایران ،فعالیت بندرگاهی، کشتیرانی و صنایع کشتی‌سازی ایران و شرکت‌های وابسته به آن مبادلات نفتی و هرگونه خرید مواد پتروشیمی از ایران، شرکت ملی نفت، نفتیران و شرکت ملی تانکرسازی ایران،هرگونه مبادله مالی بین موسسات مالی بین‌المللی با بانک مرکزی ایران یا موسسات مالی ایرانی ،منع سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ،همکاری با ایران در قالب تعهدات خدماتی، بیمه‌ای و بیمه اتکایی./خبرگزاری آناتولی

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH