19:38:58 - شنبه 25 آگوست 2018
علی‌اف: ارمنستان باید از مناطق اشغالی آذربایجان خارج شود
به گزارش 50 میلیون الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان شمالی در نشست مشترک خبری با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در باکو گفت: ارتش ارمنستان باید فورا و بدون شرط و شروطی از مناطق اشغال شده آذربایجان بیرون رانده شود. وی سفر مرکل به باکو را که برای نخستین بار صورت می گیرد “دیداری تاریخی” […]

به گزارش 50 میلیون الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان شمالی در نشست مشترک خبری با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در باکو گفت: ارتش ارمنستان باید فورا و بدون شرط و شروطی از مناطق اشغال شده آذربایجان بیرون رانده شود.

وی سفر مرکل به باکو را که برای نخستین بار صورت می گیرد “دیداری تاریخی” خواند و خاطرنشان کرد که به طور قطع این دیدار روابط آذربایجان-آلمان را تقویت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در این دیدار مرکل را در جریان مسائل امنیتی منطقه و قره باغ کوهستانی قرار داده است اظهار داشت: “همان طور که می دانید سرزمین هایی که از سوی جامعه بین الملل به عنوان خاک آذربایجان شناخته می شود از سالها پیش تحت اشغال ارمنستان است. با این اشغال بیش از یک میلیون آذربایجانی پناهجو شده است. بر اساس مصوبات شورای امنیت سازمان ملل ارتش ارمنستان باید از مناطق اشغالی فورا و بدون هیچ شرطی بیرون رانده شود.

علی اف افزود: “فضای سرمایه گذاری در آذربایجان بسیار مناسب است. طی 15 سال گذشته 250 میلیارد دلار برای آذربایجان سرمایه گذاری شد. تقریبا نیمی از این میزان نیز از سرمایه گذاری خارجی تامین شده است”.

آنگلا مرکل نیز دیدارش را فرصت مناسبی برای افزایش روابط دو کشور دانست و گفت: “آذربایجان بزرگترین و مهم ترین شریک تجاری آلمان در این منطقه است. آلمان آماده متنوع سازی در بخش اقتصادی آذربایجان است”.

وی با اشاره به اهمیت خط آهن باکو-تفلیس-قارص تاکید کرد: “این خط ریلی بر روابط تجاری منطقه و اروپا تاثیرگذار خواهد بود. خواهان حل مساله قره باغ کوهستانی و سایر مسائل منطقه از راه مسالمت آمیز هستیم”.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH