8:42:29 - یکشنبه 21 اکتبر 2018
دومین جشنواره‌ی بین‌المللی هفته‌ی فیلم جهان تورک بدون حضور هیچ نماینده‌ای از آزربایجان جنوبی
دومین جشنواره‌ی بین‌المللی هفته فیلم جهان تورک در استانبول با ده فیلم از ده کشور جهان تورک در حالی آغاز به کار کرد که فیلمسازان تورک آزربایجان جنوبی( ایران) در این جشنواره حضور ندارند. به گزارش آژانس خبری پنجاه میلیون ؛دومین جشنواره‌ی بین‌المللی هفته فیلم جهان تورک در استانبول که قراراست از ده کشور تورک […]

دومین جشنواره‌ی بین‌المللی هفته فیلم جهان تورک در استانبول با ده فیلم از ده کشور جهان تورک در حالی آغاز به کار کرد که فیلمسازان تورک آزربایجان جنوبی( ایران) در این جشنواره حضور ندارند.

به گزارش آژانس خبری پنجاه میلیون ؛دومین جشنواره‌ی بین‌المللی هفته فیلم جهان تورک در استانبول که قراراست از ده کشور تورک ده فیلم در طول چهار روز اکران شود، امروز طی مراسمی با حضور شخصیت‌های هنری و علاقه‌مندان به سینما در سینمای تاریخی «امک» در خیابان استقلال منطقه بی‌اوغلو آغاز شد.

اسماعیل گونش، کارگردان سرشناس تورک در این مراسم با اشاره به اهمیت اشتراکات فرهنگی جهان تورک گفت: یک زبان را با گویش‌های متفاوت صحبت می‌کنیم. شاید تفاوت‌هایی جزئی داشته باشیم اما در اصل شاخه‌های یک فرهنگ غنی هستیم.

گونش در این جشنواره که با اکران فیلم ساخت خود «کاروان ۱۹۱۵» آغاز شد، ادامه داد: در طول این جشنواره آثار متفاوت و زیبایی را تماشا خواهیم کرد، امیدوارم که از دیدن این فیلم‌ها لذت ببرید.

خواجه‌قولو نارلیوا، اهل تورکمنستان، رئیس “اتحادیه‌ی سینماگران جهان تورک” هم این مراسم با بیان این که آثار و رویدادهای زیبای جهان تورک در تورکیه رقم می‌خورد گفت: کشورهای تورک زیادی وجود دارند، اما مردم آنها از یکدیگر بی‌خبرند. سینما عرصه‌ی خوبی برای تقویت همکاری‌ها و تبادل فرهنگ و یادآوری تاریخ مشترک‌مان است. بدین‌وسیله همدیگر را بهتر شناخته و از هم باخبر خواهیم شد.

در این جشنواره که به همت “اتحادیه سینماگران جهان تورک” و “انجمن فرهنگ و هنری آوراسیا” قرار است تا ششم اکیم (اکتبر) ادامه داشته باشد، در سه روز آینده نیز ۹ فیلم از کشورهای جمهوری آذربایجان، اوزبکستان، تورکمنستان، قازاقیستان، قیرغیزستان و جمهوری‌های یاقوتیستان، باش‌قوردیستان و خاکاسیای فدراسیون روسیه اکران خواهد شد اما هیچ فیلمی از کشور ایران که بیش از نصف جمعیت آن را تورک‌ها تشکیل می‌دهند اکران نخواهد شد.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH