20:26:53 - جمعه 26 اکتبر 2018
ترفند جمهوری اسلامی برای سرپوش گذاشتن همزمان بحران اقتصادی و حادثه الاحواز
در روزهای گذشته به مناسبت روز شروع جنگ ویرانگر ایران و عراق که منجر به کشته شدن صدها هزار انسان و زخمی شدن میلیون ها تن در دو کشور گردید رژه نظامی برگزار شد. در طی برگزاری چند تن از اعضای مسلح عرب الاحواز به روی نظامیان آتش گشودند که کشته شدن بیست و چهار […]

در روزهای گذشته به مناسبت روز شروع جنگ ویرانگر ایران و عراق که منجر به کشته شدن صدها هزار انسان و زخمی شدن میلیون ها تن در دو کشور گردید رژه نظامی برگزار شد. در طی برگزاری چند تن از اعضای مسلح عرب الاحواز به روی نظامیان آتش گشودند که کشته شدن بیست و چهار تن نظامی و غیر نظامی را به همراه داشت. این حمله مسلحانه به دلیل ماهیت تروریستی بودنش از سوی گروه های حقوق بشری باید محکوم گردد اما رفتار جمهوری اسلامی به عنوان یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در سطح جهان بعد از وقوع این حادثه تامل برانگیز است. جمهوری اسلامی بلافاصله بعد از وقوع حمله، صدها تن از جوانان آزادیخواه و مبارز مدنی و سیاسی عرب را که تنها برای احقاق حقوق ملی و بشری خود به شکل مسالمت آمیز فعالیت می کنند به بدترین و تحقیرآمیزترین شکل بازداشت و شکنجه نمود و هنوز هم بسیاری از این فعالان در بند این رژیم هستند.

این حادثه تروریستی بیش از آنکه به نفع ملل غیرفارس باشد تبعات گسترده ای علیه این ملل به همراه خواهد داشت. جمهوری اسلامی نه تنها به صدای فعالان و مردم عرب و دیگر ملل غیر فارس اهمیتی نداد بلکه از این حادثه به عنوان بهانه ای برای سرکوب گسترده تر خواسته های بر حق ملل غیرفارس استفاده نمود و بازداشت گسترده و دسته جمعی فعالان عرب گواه بر این مطلب است.

از سوی دیگر دولت جمهوری اسلامی همانند دولت پهلوی مبارزات ملل غیر فارس را به بیگانگان و در این خصوص به عربستان سعودی و امارات نسبت داد و تلاش نمود مشروعیت مردمی مطالبات اعراب ساکن ایران را ناموجه جلوه دهد و جنبش ملت عرب را جنبشی تروریستی نشان دهد. همچنین در منطقه دست به ماجراجویی زد و به بهانه جمله به عاملین حادثه اهواز، مناطقی را در سوریه هدف قرار داد.

اما ماجرا به اینجا ختم نمی شود. در کشاکش بحران اقتصادی و ارزی داخل ایران که این روزها همه اقشار جامعه با پوست و گوشت خود آن را شدیدا لمس می کنند و هر روز اخبار جدیدی درباره خودکشی افراد مستاصل به گوش می رسد، دولت جمهوری اسلامی به ظاهر و به شکل تصنعی قیمت ارز را پایین آورده تا به زعم خود از شدت بحران بکاهد. این در حالی است که جامعه چندین ماه است در شوک بحران ارزی و اقتصادی فرو رفته و حادثه اهواز شوک دیگری از لحاظ امنیتی و مبارزات ملل غیر فارس به جامعه وارد کرده بود.

دولت های سرکوبگر گرچه با اقتدار به نظر می رسند اما گاهی اوقات تنها یک جرقه برای ریختن این ابهت پوشالی کافی‌است. به امید اینکه مردم ایران به طور عام و ملل غیر فارس به طور خاص در مدتی کوتاه از چنگال این ستم رها شوند./یادداشت از سعید ختایی

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH