خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
18/10/30 18:31
شناسه خبر : 4024

بیانیه اصناف سوپرمارکت داران نادارلی

اخیرا شبکه پویا با مدیریت علی بخشی زاده که ششمین شبکه ملی ایران محسوب میگردد و جزئی از شبکه کودک و نوجوان به ریاست محمد سرشار (که با حکم علی‌اصغر پورمحمدی به این سمت منسوب شده است) بوده و توسط مرکز پویانمایی صبا و با شعار «دوست خوب بچه ها» مدیریت میشود و در قسمت […] ...

اخیرا شبکه پویا با مدیریت علی بخشی زاده که ششمین شبکه ملی ایران محسوب میگردد و جزئی از شبکه کودک و نوجوان به ریاست محمد سرشار (که با حکم علی‌اصغر پورمحمدی به این سمت منسوب شده است) بوده و توسط مرکز پویانمایی صبا و با شعار «دوست خوب بچه ها» مدیریت میشود و در قسمت 12 مجموعه کارتونی «قهرمانان مدرسه» (به نویسنده گی مهدی کیانی ، مهدی شاه پیری ، رضا تقدسی ، محمدرضا فخرایی ، و تهیه کننده موسسه هنری حور ) که در ساعت 16 هر روز از این شبکه با گستره جهانی پخش می‌گردد، بار دیگر به تُرکان ایران، این بار در قالب شخصیت سوپرمارکت‌دار تُرک توهین کرده است. همچون ایام گذشته، این بار نیز یک شخصیت بانزاکت و باسواد و مثبت و در قالب معلم فارس زبان با مخاطب قرار دادن یک شخصیت بی نزاکت، بیسواد، و منفی تُرک با نام «سنجر» (که نام یکی از قهرمان ترک به نام سلطان سنجر را تداعی میکند) در قالب سوپرمارکت‌دار به نصیحت او می‌پردازد تا از عمل زشت احتکار دست بردارد.

با بررسی سوژه‌هایی شبیه به این، میتوان به ذکر اهداف و سیاستهای پشت پرده چنین کارهایی پرداخت:

– در ناخودآگاه کودکان ، ترکان را بعنوان اشخاص بد، جاه طلب، منفی، و … القاء کرده و القاب و عناوین تُرکی و لهجه و زبان تُرکی را بعنوان «بد» در ذهن آنها تثبت کنند.

– تقصیر وضعیت نابسامان اقتصادی و … کشور که منتج سیاستهای دول و حکومتهای فارس‌زبان ایران است را بر گردن ترکان بیاندازد.

– همچون همیشه تُرکها را سوژه جک و خنده خویش قرار دهند.

– تُرکان را بعنوان شخصیت بد داستانهای آموزنده در مجموعه های کارتونی که با کودکان سر و کار دارند همچون فتیله، قهرمانان مدرسه، و … قربانی اهداف خویش سازند.

– زبان و لهجه تُرکی را مورد هجمه قرار داده، و به سیاستهای آسیمیلاسیون خویش و ایجاد تنفر بر علیه تُرکان بپردازند.

– سوپرمارکتداران پرمشغله‌ی سه شیفته‌ی ترک که از یک طرف دور از دیار خویش و با فاصله هفتصد کیلومتری از وطن و سرزمین مادری خویش و دور از خانواده برای کسب روزی حلال به استانهای تهران و البرز مهاجرت کرده و مطمئناً از شرایط اقتصادی و فرهنگی حاکم بر خویش نیز ناراضی هستند و خود و خانواده خویش را در معرض فرهنگ ظالمانه حاکم که فرهنگ و زبان آنها را مورد هجمه و تعرض قرار میدهد میبینند، و از طرف دیگر منصف‌ترین بخش بازار ایران است و با کمترین سود ممکن در حال خدمترسانی به صورت شبانه روزی به مردم هستند را مورد هجمه ناجوانمردانه قرار دهند.

– با اینکه به خاطر وضعیت بی ثبات اقتصادی تقریباً قریب به اتفاق مردم ایران در شرایط جاری به فکر تبدیل ریال خویش به دلار و یا خرید سکه و محصولات با ثباتتر هستند، سوپرمارکت داران را که اکثریت آنها را ترکان و اهالی گونئی (شهرستان شبستر) تشکیل می دهند و هم اکنون به خاطر وضعیت بازار روز به روز به سمت ورشکستگی اقتصادی و از دست دادن سرمایه خویش هستند، و قدرت جایگزینسازی محصولات فروخته شده به مردم با محصولات هر روز در حال گران شدن را ندارند، بعنوان بخشی از مردم ایران قربانی اهداف پلید خویش سازند.

– تُرکان را که حق تعیین سرنوشت، و سیاستهای اقتصادی بازار آزاد و آزادیهای فرهنگی و … از آنها سلب شده است و هیچ نقشی در سیاستهای کلی نظام ندارند را مقصر وضعیت جاری کشور قلمداد کنند.

حال باید از خود پرسید که اگر چنین توهینهایی تصادفاً و غیرعامدانه پخش میگردد، و نظارت صدا و سیما بر آنها غیر ممکن است چرا هیچگاه شاهد توهین به ارکان نظام، و یا تبلیغ ایده های ضد نظام در این مجموعه ملی (!) نیستیم، و اشتباهها همیشه بر علیه ترکان صورت میگیرد، و هیچگاه خواسته هایی همچون «تدریس زبان مادری، و تحصیل با زبان مادری»، «جلوگیری از وضعیت اسفناک اقتصادی آذربایجان که باعث کوچ و مهاجرات خیل کثیری از مردم ترک آذربایجان به شهرهای مرکزی ایران و خصوصاً استانهای تهران و البرز شده است»، و … از این شبکه های ملی تلویزیون ایران پخش نمی گردد؟!!!

مطمئناً تا زمانی که قانونی بر علیه چنین توهینهای سابقه‌دار و زنجیره ای که متأسفانه نهادهای ملی نظام جمهوری اسلامی ایران نیز در این توهینها دست دارند تصویب و اجرایی نگردد، و قوه قضایی و دادستانیهای این قوه نسبت به این توهینها مماشات کنند، همواره شاهد چنین لوده‌گیها و رفتارهای لمپنیستی و نژادپرستی از طرف فارس‌زبانان بر علیه غیرفارس‌زبانان و خصوصا ملت ترک ساکن ایران خواهیم بود.

ما، جمعی از سوپرمارکتداران ترک که خود را قسمتی از بدنه فرهنگی و اقتصادی تُرک ساکن ایران میدانیم، این کردارها و گفتارهای لمپنیسی، زشت و توهین آمیز بر علیه تُرکان را محکوم کرده و از ملت تُرک و فعالان ملی و مدنی آن خواستار عکس العمل مناسب هستیم، و حق خویش مبنی بر اعاده حیثیت در دادگاه‌های ایران را محفوظ میدانیم.