18:33:52 - سه شنبه 30 اکتبر 2018
خواب خام گروهک های تروریستی در غرب آزربایجان
غرب آزربایجان جنوبی به مرکزیت شهر اورمیه به لحاظ اهمیت استراتژیک و ژئوپولوتیک از جایگاه ویژه ای نزد ملت تورک آزربایجان جنوبی ومنطقه برخوردار است. نخست نگاهی گذرا به ظرفیت های اقتصادی موجود در غرب آزربایجان ، در قالب استان آزربایجان غربی بیندازیم ، بنا به امار وزارت صنایع و معادن سهم ذخایر معادن فلزی استان ۲۳۶ […]

غرب آزربایجان جنوبی به مرکزیت شهر اورمیه به لحاظ اهمیت استراتژیک و ژئوپولوتیک از جایگاه ویژه ای نزد ملت تورک آزربایجان جنوبی ومنطقه برخوردار است.

نخست نگاهی گذرا به ظرفیت های اقتصادی موجود در غرب آزربایجان ، در قالب استان آزربایجان غربی بیندازیم ،

بنا به امار وزارت صنایع و معادن سهم ذخایر معادن فلزی استان ۲۳۶ میلیون تن است ، که چیزی حدود ۱۲ درصد مجموع کل ذخایر معادن فلزی جغرافیای موسوم به ایران در آزربایجان‌غربی وجود دارد.

وجود ۴۱ نوع ماده معدنی

استان آزربایجان‌غربی دارای ذخایر معدنی همچون عناصر فلزی مس، طلا، تیتان، کرمیت، سرب و روی و عناصر غیرفلزی همچون کائولن، سلیس و زغال سنگ است که وجود بزرگترین معدن طلای خاورمیانه در این استان نیز نشان دهنده پتانسیل منابع این استان است.

غرب آزربایجان به دلیل برخورداری از زمین‌های حاصلخیز و مناطق طبیعی غنی، از مهم‌ترین مناطق کشاورزی و دامپروری و از مناطق مستعد کشاورزی است که با وجود این که این استان 6/2 درصد مساحت کشور را دربر می‌گیرد ولی اراضی کشاورزی آن بیش از 6/5 کل اراضی مزروعی کشور را شامل می‌شود.

در این استان بیش از 24 دشت حاصلخیز وجود دارد که در همه بخش‌های استان پراکنده هستند که به همراه رودخانه‌های متعدد، این استان را به یکی ا قطب های کشاورزی در کشور تبدیل کرده است.

به لحاظ اهمیت ژئو استراتژیک استان آزربایجان غربی به علت همجواری با دو کشور مهم منطقه ای خاورمیانه یعنی تورکیه و عراق و نیز جمهوری خودمختار نخجوان و قرار گرفتن در مجاورت بزرگترین شریان اقتصادی و ارتباطی (پل ارتباطی شرق – غرب) از موقعیت بسیار حساس ژئوپلیتیکی ژئواستراتژیکی برخوردار است.

با در نظر گرفتن پتانسیل های موجود و جایگاه غرب آزربایجان و همچنین روند سیاسی چند دهه اخیر در ایران و آزربایجان جنوبی پیداست که دشمنان قسم خورده ملت تورک چشم طمع به این جغرافیای ابدی تورکان داشته باشند .

تجربه تاریخی ملت تورک در ایحاد دولت ارمنی توسط روسیه که پایه گذاری آن با مهاجرت دادن ارامنه به ایروان در سال ۱۸۲۸ انجام شد تا اینکه کشوری بنام ارمنستان در سال۱۹۹۱ اعلام موجودیت کرد که اگر امروز دولتی بنام روسیه در بین دو دولت تورک آزربایجان و تورکیه وجود ندارد اما دو دولت تورک نیز ارتباط مرزی ندارند و این مهمترین هدف امپریالیسم بود که مانع از وحدت و تجلی قدرت تورکان باشد .

امروز نیز آنچه حکومت ایران در تهران در سر دارد نسخه کوردی آن است که با حمایت از مهاجرت به بهانه جنگ در طول جنگ ایران و عراق و مماشات در کسب منابع از راههای قاچاق و پولشویی در بازار مالی و تبدیل آن به بنگاههای تجاری از جانب اکراد مهاجر بخشی از پازل این نقشه شوم در غرب آزربایجان است که اجرای آن برعهده لابی تهران و قندیل است.

سرعت گرفتن پروژه کردیزه سازی غرب آزربایجان در سالهای اخیر با انتصاب استاندار و مسئولین غیر بومی را باید در شرایط حاد حکومت ایران جست چرا که آنها نیز به واقعیت استقلال آزربایجان جنوبی آگاهند و سعی دارند ملت تورک آزربایجان جنوبی در جغرافیای محدود ، با بیشترین هزینه و عدم مرز مشترک با جمهوری تورکیه با ایجاد ارمنستان دوم در غرب آزربایجان اینبار به دیواری از اکراد بین آزربایجان جنوبی و تورکیه را به تحقق برسانند.

حمایت مالی و نظامی از گروهک های تروریستی کورد توسط رژیم ایران و استفاده از آنها بر علیه جمهوری تورکیه و ایجاد حاشیه امن برای آنها در بخش هایی از غرب آزربایجان واقعیت دیگر این ماجراست که این گروهک های تروریستی با جسارت بر گرفته از حامیان خود نقشه های تخلیلی را در سر میپرورانند.

حال حاضر با وجود تلاش حکومت ایران برای تغییر بافت جمعیتی در غرب آزربایجان با دموگرافی جمعیتی فعلی موجود در غرب آزربایجان گروهک های تروریستی و اربابانشان در تهران و قندیل بازندگان این میدان هستند. همانطوری که در روزهای اخیر با افشاگری های فعالین تورک و اتحاد مردمی شکل گرفته در غرب ازربایجان تنها ضرب شصت کوچکی به این گروهک های تروریستی کورد بود، چرا که ملت تورک بعنوان صاحبان اصلی این جغرافیا اجازه تحقق رویاهای گروهک های تروریستی کورد را نخواهد داد.

حال ضرورت دارد مردم آزربابجان در غرب و بصورت ویژه جوانان تورک در شهرهای مرزی با آگاه سازی خطر تروریسم کوردی در منطقه گروههای مدافعه تشکیل داده و ضمن رصد کوچکترین حرکات این گروهک های تروریستی در پاسخی متقابل و رسانه ای کردن اقدامات بدنه ملت تورک رابر علیه تروریسم کوردی به حرکت در آورند.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH