18:59:35 - جمعه 16 نوامبر 2018
“مبادلات تجاری ایران و عراق 40 درصد کاهش یافت”
به گزارش 50 میلیون حشمت الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با انتقاد از نوسانات در مناسبات مرزی تهران-بغداد اظهار داشت: “سال گذشته بیش از 40 درصد کاهش مبادلات تجاری با عراق داشتیم که علت آن عدم تعهد عراق به مناسبات مرزی با ایران است”. به گزارش خبرگزاری “خانه‌ ملت”، وی […]

به گزارش 50 میلیون حشمت الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با انتقاد از نوسانات در مناسبات مرزی تهران-بغداد اظهار داشت: “سال گذشته بیش از 40 درصد کاهش مبادلات تجاری با عراق داشتیم که علت آن عدم تعهد عراق به مناسبات مرزی با ایران است”.

به گزارش خبرگزاری “خانه‌ ملت”، وی تصریح کرد: “در ایام اربعین مرز خسروی بسته شد و هم اکنون هم اقدام به بستن مرز مهران و قصر شیرین اقدام کردند لذا به نظر می‎رسد که طرف عراقی هنوز تعهدی نسبت به توافق مشترک مرزی با ایران ندارد. متاسفانه نوسانات مبادلات تجاری در مرز مهران به ضرر تجار ایرانی تمام شده است”.

فلاحت‌پیشه در خصوص چرایی بسته شدن گاه و بی گاه مرزهای عراق، افزود: متاسفانه نوساناتی در مناسبات مرز ایران و عراق ناشی از وضعیت داخلی عراق وجود دارد البته تاثیرپذیری‌های خارجی هم در این زمینه محسوس است.

وی گفت: مسئولان کشور و مرتبط با این حوزه باید دلیل بسته شدن یکباره برخی مرزها چون مرز خسروی یا مهران یا قصر شیرین را در مراودات خود با طرف‌ عراقی به طور جدی پیگیری کنند. بستن مرز خسروی سبب کاهش 500هزار زائر اربعین شد.

گفتنی است در روزهای اخیر مرزهای عراق به روی کامیون‌های ایران که حامل کالاهای صادراتی مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مواد پتروشیمی بسته شد. طبق پیگیری‌های صورت گرفته عنوان شده که مرز قصرشیرین به جهت اعتصاب کامیونداران عراقی بسته شده است و مرز مهران به خاطر دستگاه‌های ایکس ری در گمرک و استعلام گرفتن از بغداد با کندی پذیرش کامیون همراه است.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH