13:22:19 - چهار شنبه 28 نوامبر 2018
غنی: هیئت 12 نفره برای دستیابی به توافق صلح در افغانستان تشکیل شده است
به گزارش 50 میلیون اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی سخنانی در کنفرانس بین المللی ژنو برای افغانستان اظهار داشت: هئيت قدرتمندی متشکل از 12 نفر برای انجام مذاکرات صلح با طالبان جهت دستیابی به توافق صلح در افغانستان و ایجاد جامعه دموکرتیک که در آن حقوق زنان رعایت شود، تشکیل شده است. غنی در ادامه […]

به گزارش 50 میلیون اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی سخنانی در کنفرانس بین المللی ژنو برای افغانستان اظهار داشت: هئيت قدرتمندی متشکل از 12 نفر برای انجام مذاکرات صلح با طالبان جهت دستیابی به توافق صلح در افغانستان و ایجاد جامعه دموکرتیک که در آن حقوق زنان رعایت شود، تشکیل شده است.

غنی در ادامه تصریح کرد: «مهمترین اولویت ما تحقق هرچه زودتر صلح در کشور است. خوشحالم که اعلام می کنم پس از چند ماه مشورت های فشرده با شهروندان سراسر کشور، نقشه راه برای روند صلح را تعیین کرده ایم.

وی توضیح داد: این هئيت دوازده نفره شامل زنان و مردان است. ما ساختار و مکانیسم هایی را برای دستیابی به توافق صلح ایجاد کرده‌ایم. ما وارد مرحله بعدی روند صلح می‌شویم.

به گفته وی صلح در افغانستان نه از طریق طبقه نخبگان بلکه با مشارکت مردم افغانستان به دست می آید.

رئيس جمهور افغانستان تاکید کرد که به منظور پیشبرد مذاکرات صلح، یک تیم مشورتی تشکیل داده ایم که شامل 9 گروه مختلف از سراسر جامعه افغانستان است.

غنی خاطر نشان کرد: انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نقش کلیدی در مذاکرات صلح را ایفا خواهد کرد. پیشنهادات صلح بدون قید و شرط ولی به پذیرش مردم افغانستان بستگی دارد.

در همین راستا، شاه حسین مرتضوی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز اعلام کرد: تطبیق روند صلح به حداقل پنج سال زمان نیاز دارد. تلاش ها برای عملی کردن روند صلح و تغییر زیست محیطی و خشکسالی، بازگشت چهار میلیون مهاجر، جابجایی آوارگان و کاهش سطح فقر از جمله برنامه هایی هستند که به آغاز روند صلح ارتباط مستقیم دارد.

وی تاکید کرده که پس از توافق‌نامه صلح، زمینه های برای استفاده از منابع ملی، منطقه ای و جهانی به صورت درست استفاده صورت می گیرد.

گفتنی است کنفرانس بین المللی ژنو در باره افغانستان امروز و فردا در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو در حال برگزاری است. بررسی وضعیت افغانستان و نتایج کمک‌های تعهد شده مالی به بازسازی این کشور از مهم‌ترین محورهای آن است.

اشرف غنی، رئیس جمهور و نمایندگان سازمان ملل پس از اتمام کنفرانس، نشست مطبوعاتی برگزار خواهند کرد. یاوز سلیم کران معاون وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این کنفرانس به نمایندگی از آنکارا شرکت کرده است.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH