10:40:12 - پنجشنبه 6 دسامبر 2018
صالحی: به گفته مقامات اروپایی SPV در حال نهایی شدن است
به گزارش 50 میلیون علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه مراسم دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به گفته مقامات اروپایی «اس پی وی» (SPV) در حال نهایی شدن است. به گزارش خبرگزاری «صدا و سیما ایران»، وی در ادامه گفت: اروپایی‌ها مدتی است که متعهد شده‌اند […]

به گزارش 50 میلیون علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه مراسم دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به گفته مقامات اروپایی «اس پی وی» (SPV) در حال نهایی شدن است.

به گزارش خبرگزاری «صدا و سیما ایران»، وی در ادامه گفت: اروپایی‌ها مدتی است که متعهد شده‌اند که راهکاری را برای جبران خلا به وجود آمده ایجاد کنند که بهره‌مندی ایران از شرایط اقتصادی برجام محقق شود. یکی از راهکارهایی که پیشنهاد کردند تحت عنوان اس پی وی است، که مراحل آخر آن طبق گفته خودشان در حال طی شدن است.

صالحی در ادامه تصریح کرد: در بروکسل، آقای کنیته در کمیسیون اتحادیه اروپا و آقای ریستوری هر دو گفته بودند که اروپا در نظر دارد که برای معاملات نفتی خودش با کشورهای دیگر غیر از ایران که حجمی بالای سیصد میلیارد یورو هست از این به بعد این معاملات را با یورو انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر بسته اتحادیه اروپا مورد رضایت ایران قرار نگیرد، ایران چه اقداماتی را باید انجام دهد، گفت: “درباره این بسته پیشنهادی که اروپایی‌ها در حال تدوین آن هستند با دوستان ما در ایران، در مشورت دایم هستند”.

روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پس از جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت: هفته گذشته که من ژنو بودم و دوستان در بروکسل حضور داشتند از اروپایی ها شنیدیم که توافق‌های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبت اس پی وی خواهیم بود.

گفتنی است اس پی وی، سیستم اروپایی جایگزین سوئیفت است که قرار است پس از اجرای دور دوم تحریم‌های آمریکا، به تداوم مبادلات بانکی ایران کمک کند.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH