16:23:31 - چهار شنبه 12 دسامبر 2018
رونمایی بالگرد جدید ترکیه با نام «گؤک‌بئی»
به گزارش 50 میلیون هلی کوپتر T625 جدید ساخت ترکیه، که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشور نام آن را «گؤک‌بئی» اعلام کرد، نیازهای عمومی ترکیه از نیروهای مسلح گرفته تا حمل و نقل، آمبولانس، جست و جو، امنیت داخلی و مرزی، جنگلداری و غیرنظامی را تامین خواهد کرد. فعالیت‌ها برای ساخت این بالگرد از سال […]

به گزارش 50 میلیون هلی کوپتر T625 جدید ساخت ترکیه، که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشور نام آن را «گؤک‌بئی» اعلام کرد، نیازهای عمومی ترکیه از نیروهای مسلح گرفته تا حمل و نقل، آمبولانس، جست و جو، امنیت داخلی و مرزی، جنگلداری و غیرنظامی را تامین خواهد کرد.

فعالیت‌ها برای ساخت این بالگرد از سال 2013 آغاز شد و پرواز آزمایشی آن نیز در سپتامبر امسال انجام شد و کارهای توسعه آن طبق برنامه پیش می رود. همچنین به غیر از تامین نیازهای داخلی ارائه آن به بازارهای بین المللی نیز جزو برنامه ها و اهداف تعیین شده است.

بر اساس برنامه توسعه این بالگرد، در عرض دو سال مجموعه‌ای از تست‌های مختلف بر روی آن انجام و بیش از صد آزمایش بر روی سیستم آن صورت خواهد گرفت.

ارابه فرود، سیستم انتقال نیرو، بدنه، نرم افزار و سیستم های الکترونیکی این بالگرد ساخته شده و طراحی بومی و همچنین ترکیب آنها نیز اجرایی خواهد شد.

تمامی زیر سیستم‌های این بالگرد در داخل کشور ساخته می‌شود و اصلی ترین طرف ساخت آن شرکت‌های توساش (TUSAŞ) و آسلسان (ASELSAN) است.

شرکت توساش که پس از ساخت بالگرد تهاجمی آتاک به زودی آن را توسعه داده و عملیاتی کرده بود، در مورد هلی کوپتر T625 نیز همین هدف را دنبال می‌کند.

صنایع دفاعی و هوانوردی ترکیه مانند هلی کوپتر آتاک که سیستم‌های اویونیک، سلاح، بدنه، پروانه، سیستم مخابراتی، طراحی، تامین لوجستیکی، آموزش و بازاریابی اش را انجام داده بود، برنامه مشابهی نیز برای هلی کوپتر جدید دارد. این بالگرد 6 تُنی قرار است نمونه های مشابه، یک، 5، 5 و 10 تنی را نیز داشته باشد.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH