20:02:34 - پنجشنبه 11 جولای 2019
تبعیض رژیم ایران بربخش کشاورزی آزربایجان جنوبی امنیت غذایی و اقتصادی ایران را آسیب پذیر کرده است .
تبعیض رژیم ایران بربخش کشاورزی آزربایجان جنوبی امنیت غذایی و اقتصادی ایران را آسیب پذیر کرده است . 🔹آیا از قیمت محصولات کشاورزی تعجب میکنید؟ بنابر تعریف سازمان ملل در سال ۱۹۸۶، امنیت غذایی را دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم می‌دانند. طبق این تعریف موجود بودن […]


تبعیض رژیم ایران بربخش کشاورزی آزربایجان جنوبی
امنیت غذایی و اقتصادی ایران را آسیب پذیر کرده است .

🔹آیا از قیمت محصولات کشاورزی تعجب میکنید؟

بنابر تعریف سازمان ملل در سال ۱۹۸۶، امنیت غذایی را دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم می‌دانند. طبق این تعریف موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا سه عنصر اصلی می‌باشند.

اراضی کشاورزی آزربایجان جنوبی از حاصلخیز ترین خاک های ایران و جهان میباشد که خود نعمتی خدا دادی برای ملت آزربایجان جنوبی است که به دست جمهوری اسلامی در حال نابودی و بیابانی شدن است .
امنیت غذایی هر کشوری وابسته به تولید محصولات کشاورزی آن کشور دارد که در ایران پدافند غیر عامل نام دارد .
گندم ،ذرت ،دانه های روغنی (سویا ، کولزا،افتاب گردان و…) . سیب زمینی و گوشت ، از محصولات استراتژیک جهان هستند که در اراضی آزربایجان جنوبی تولید میشوند ولی به دلایل تبعیض های اقتصادی کشاورزان ، دامداران و صنایع وابسته تا کنون نتوانسته اند به جایگاه شایسته ای برسند و این روند سال به سال شدت بیشتری میابد .

در دولت حسن روحانی باسیاستی عجیب نیز روبرو شدیم ،در حالی که کشاورزان از افزایش قیمت های تولید رنج میبرند و از سوی دولت نیز هیچ یارانه ای برای تولید در یافت نمیکنند ، رژیم ایران با فشار حد اکثری بر کشاورز ، دامدار و..‌. قیمت هارا به حد دلخواه خود تامین میکند تا ملت به ظاهر در خرید های روز مره خود گرانی را احساس نکنند و در کنار آن جوی فکری و روانی نیز به راه می اندازند که چون محصولات کشاورزی بومی هست و وارداتی نیست باید بسیار ارزان در اختیار مشتری قرار گیر، در حالی که ؛ بذر، کود ، سم ( علف کش ، حشره کش، قارچ کش و…) ، قطعات و ادوات کشاورزی ، سوخت ، اجاره زمین و… از 80 درصد تا مواقعی به 300درصد رسیده است . و حال نباید به پائین بودن قیمت محصولاتی که شاید از مهم ترین بخش اقتصادی آزربایجان است خوش حال باشیم ، درحالی که تولید کنندگان آزربایجان در حال ورشستگی ، کارگران مان بیکار و ناچار به مهاجرت هستند.

آیا دولت و رژیم ایران قیمت تولیدات خود برای رفاه حال ملت کاسته است ؟

آیا شما همان قدری که امروز از کشاورز و قیمت محصولاتی که آن تولید میکند شاکی هستید که از دولت هم شاکی هستید؟
آیا در همه کشور ها قیمت ها به زور کنترل میشود ؟
مشکلات کشاورزی در آزربایجان جنوبی
ایجاد سد های غیر اصولی بر رودخانه ها برای تولید برق بدون در نظر گرفتن منافع کشاورزی منطقه
پلمپ چاه های کشاورزی برای مقابله با بحران آب به جای اجرای روش های کشاورزی کم آب یا آبیاری نوین ،
عدم دسترسی کشاورزان به ادوات و ماشین الات کشاورزی مدرن و روز
عدم دسترسی به بذر های اصلاح شده و پربار عدم همگام سازی قیمت محصولات کشاورزی به ویژه غلات با قیمت های جهانی محدودیت های کشت برای منافع سایر مناطق مانند برنج .
گرانی و سختی تهیه کود و سموم مورد نیاز کشاورزان و عدم حمایت دولتی
نبود قیمت گذاری جهانی افزایش منافع رژیم و واسطه گری ،نبود امکانات برای صادرات و محدودیت های دولتی .
مشکلات دام داران آزربایجان جنوبی
گرانی نهاده دامداران و مرغ داران
تصمیم گیری های غیر کارشناسی جهاد کشاورزی در نقشه کشی و احداث واحد های پرورش ،وام هایی بادرصد بالا که موجب ورشکستگی 95 درصدی شده است،نبود نژاد های اصیل زود بازده
عدم واکسیناسیون دولتی به خصوص در دو سال اخیر ،عدم همگام سازی قیمت گوشت و شیر با قیمت های استاندارد جهانی ،ممنوعیت و محدودیت های صادراتی به نفع دولت ،و هزاران مشکلات ریز و درشت موجب گشته تا کشاورزان و دامداران با بدهی های سنگین بانکی و سختی معیشت رو برو شوند.
در ماه های اخیر شاهد منوعیت هایی برای فروش و صادرات محصولات کشاورزی و دام پروری مانند : ممنوعیت خروخ سیب زمینی از استان های اردبیل و همدان و در نهایت ممنوعیت صادرات به خارج از کشور ممنوعیت خروج گندم از استان های آزربایجان مرکزی(تبریز) و اردبیل که موجب گشت کارخانجات تولید آرد فعایت خود را کاهش و یا تعطیل کنند .

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH