22:27:28 - جمعه 9 آگوست 2019
اسرائیل در کنار آمریکا وارد خلیج عرب می شود
مقامات اسرائیل اعلام کردند که برای مقابله با تهدیدهای حکومت ایران به جمع کشورهای ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در خلیج عرب و دریای عمان می پیوندد. یورونیوز (16 مرداد) در این باره می نویسد، در گزارشی که بسیاری از رسانه ها به نقل از اسرائیل تایمز منعکس کرده اند، آمده است که تل آویو […]

مقامات اسرائیل اعلام کردند که برای مقابله با تهدیدهای حکومت ایران به جمع کشورهای ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در خلیج عرب و دریای عمان می پیوندد.

یورونیوز (16 مرداد) در این باره می نویسد، در گزارشی که بسیاری از رسانه ها به نقل از اسرائیل تایمز منعکس کرده اند، آمده است که تل آویو آمادگی خود را برای عضویت در ائتلاف نظامی آمریکا جهت تامین امنیت کشتیرانی در خلیج اعلام کرده است.

در این گزارش به نقل از یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل تاکید شده است که «تل آویو بخشی از ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در برابر تهدیدهای ایران در تامین امنیت کشتیرانی در خلیج (غرب) خواهد بود.»

آقای کاتز که در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان اسرائیل سخن می گفت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که کشورش به جهت دارا بودن منابع اطلاعاتی و دیگر مزیت ها حضوری فعال در این ائتلاف خواهد داشت و مذاکرات در این خصوص پیش از این با مقامات آمریکایی آغاز شده است.

به اعتقاد وزیر امور خارجه اسرائیل این مشارکت علاوه بر فراهم کردن زمینه تقویت روابط با کشورهای عرب حوزه خلیج، منطبق با سیاست بازدارندگی و در راستای منافع تل آویو برای جلوگیری از نفوذ تهران در منطقه است.

سخنان یسرائیل کاتز به تایید روزنامه یدیوت آهارنوت نیز رسیده که در گزارشی از دستور آقای کاتز به مقامات وزارتخانه اش برای همکاری با طرف های آمریکایی جهت فراهم کردن زمینه این مشارکت خبر داده است.

تنش ها میان ایران و آمریکا در منطقه پس از خروج یکجانبه واشنگتن از برجام در هشتم مه 2018 و در پی اقدام متقابل تهران در کاهش تعهدات برجامی یکسال پس از این ماجرا وارد مرحله نگران کننده ای شده است.

بالا گرفتن تنش که از یک سو با تشدید تحریم های واشنگتن و فشار حداکثری به مقامات ارشد تهران و از سوی دیگر با حوادث پراکنده ای چون حمله به نفتکش ها، سرنگون شدن پهپاد آمریکایی و توقیف تانکرها همراه شده آمریکا را برآن داشته تا تحت حمایت بریتانیا به تشکیل یک نیروی دریایی محافظ در خلیج عرب اقدام کند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که از ۶۰ کشور جهان برای پیوستن به این ناوگان دریایی دعوت به همکاری به عمل آمده است. گفتنی است که در میان کشورهای مهم اروپایی در حال حاضر بریتانیا برای شرکت در این ائتلاف اعلام آمادگی کرده است.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH