7:44:59 - چهارشنبه 21 آگوست 2019
آب 30 فقره از روستاهای خدابنده دارای نیترات است
رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان در این رابطه اظهار می‌کند: متاسفانه آزمایشات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که آب شرب 30 فقره از روستاهای شهرستان خدابنده مقادیری نیترات دارد و این مسئله برای حفظ سلامتی بسیار چالش‌برانگیز است. پرویز قزلباش ادامه می‌دهد: این مسئله حتما می‌تواند زمینه شیوع انواع بیماری و مهاجرت خدابنده‌ای‌ها به شهرهای […]

رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان در این رابطه اظهار می‌کند: متاسفانه آزمایشات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که آب شرب 30 فقره از روستاهای شهرستان خدابنده مقادیری نیترات دارد و این مسئله برای حفظ سلامتی بسیار چالش‌برانگیز است.

پرویز قزلباش ادامه می‌دهد: این مسئله حتما می‌تواند زمینه شیوع انواع بیماری و مهاجرت خدابنده‌ای‌ها به شهرهای اطراف را فراهم کند. پرواضح است که مهاجرت بدون برنامه‌ریزی، تبعات خاص خود را دارد و می‌تواند خود عامل شیوع بیماری‌های دیگری به شمار آید. از همین‌رو رفع آلودگی آب باید اولویت مسئولان امر باشد.

وی خاطرنشان کرد: آب، اصلی‌ترین عامل زندگی است و در بیشتر فرایندهای متابولیسمی بدن، نقش حیاتی دارد. با این ‌همه بدن ما به آبی نیاز دارد که فاقد ناخالصی‌هایی مثل باکتری یا دیگر عوامل بیماری‌زا، همچنین آلاینده‌های شیمیایی و آلودگی‌های صنعتی باشد.

اثرات منفی نیترات حداقل ۱۵ سال بعد از مصرف آشکار می‌شود

آنچه مسلم است سمومی مانند نیترات، آهسته و پیوسته سلامتی کودکان را تهدید می‌کند و این در حالی است که اثرات منفی نیترات حداقل ۱۵ سال بعد از مصرف آشکار خواهد شد. وجود این ماده خطرناک در آب آشامیدنی خصوصا برای نوزادان و زنان باردار عوارض جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.

در این میان، بالا بردن آگاهی‌های عمومی در مورد کیفیت آب، غذا و محیط زیست بسیار موثر است و باعث می‌شود که فشار افکار عمومی به تصویب قوانین و اقدامات اجرایی برای جلوگیری از آلودگی آب منجر شود. همچنین امروزه کیت‌های خانگی برای آزمایش آب از لحاظ نیترات به بازار آمده‌ و جالب‌تر آن‌که کیت‌های خانگی برای اندازه‌گیری میزان سرب (یک فلز سنگین سمی) و رادون (یک گاز رادیواکتیو سمی) در حال ورود به بازار است.

علاوه بر این، آزمایش نیترات آب آشامیدنی شایع‌ترین آزمایشی است که افراد، آزمایشگاه‌های تجاری و آزمایشگاه‌های ناظر دولتی انجام می‌دهند، چراکه آلودگی با نیترات یک خطر بهداشتی عمده‌ برای انسان‌‌ها و حیوانات به حساب می‌‌آید.

بر چسب ها: , ,
منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH