7:03:52 - پنج‌شنبه 22 آگوست 2019
غرب آزربایجان ؛رکود در بزرگترین بازار تخمه آجیلی خاورمیانه بر اثر واردات
خوی بزرگترین تولیدکننده تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدو در خاورمیانه است و این درحالیست که واردات بی رویه این کشاوزران خویی را در تنگنا قرار داده است. به گفته رستملو رئیس اتحادیه خشکبار خوی درسه سال گذشته واردات دانه های آجیلی آفتابگردان و کدو تا حدوی کشاورزان منطقه را در فروش محصول با مشکل […]

خوی بزرگترین تولیدکننده تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدو در خاورمیانه است و این درحالیست که واردات بی رویه این کشاوزران خویی را در تنگنا قرار داده است.
به گفته رستملو رئیس اتحادیه خشکبار خوی درسه سال گذشته واردات دانه های آجیلی آفتابگردان و کدو تا حدوی کشاورزان منطقه را در فروش محصول با مشکل مواجه ساخته است و امسال نیز به علت بالا بودن قیمت محصول ایرانی، واردات تخمه های آجیلی از چین و اوکراین علیرغم تعرفه 40 درصدی برای مصرف کننده داخلی باصرفه تر است.
سالیانه 40 هزارتن تخمه آفتابگردان آجیلی و کدوی آجیلی در خوی برداشت می شود و حجم معاملات بازار تخمه های آجیلی و آفتابگردان در این شهرستان 8 هزار میلیارد ریال در سال است.
شمشیری، پسته ای، دور سفید و بادامی ازجمله ارقام کشت شده آفتابگردان و کدو در خوی است و بیش از 15 هزار خانوار در شهرستان خوی به کاشت، داشت و برداشت این محصول مشغول اند.
تنها بازار بورس این محصولات درکشور با 300 غرفه و 100 واحد فرآوری و بوجاری با اشتغالزایی 3 هزار نفر در شهرستان خوی فعال است.
شهرستان خوی باتولید 60 درصد تخمه های آجیلی آفتابگردان و کدو قطب اول تولید این محصولات در کشور است.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH