7:48:04 - پنجشنبه 22 آگوست 2019
پتروشیمی اردبیل ۱۳ ساله شد،اما افتتاح نشد
پتروشیمی اردبیل ۱۳ ساله شد،اما افتتاح نشد طرح احداث یک واحد پتروشیمی سال ۸۳ به عنوان یکی از مطالبات مردم و مسئولان استان اردبیل مطرح شد، اما این پروژه، بعد از اقدامات اولیه و مراسم کلنگ‌زنی در ابتدای جاده اردبیل – خلخال در شهریور ۸۵ و در حالی که قرار بود در مدت ۳۶ ماه […]

پتروشیمی اردبیل ۱۳ ساله شد،اما افتتاح نشد
طرح احداث یک واحد پتروشیمی سال ۸۳ به عنوان یکی از مطالبات مردم و مسئولان استان اردبیل مطرح شد، اما این پروژه، بعد از اقدامات اولیه و مراسم کلنگ‌زنی در ابتدای جاده اردبیل – خلخال در شهریور ۸۵ و در حالی که قرار بود در مدت ۳۶ ماه به بهره‌برداری برسد، متوقف شد.
راه‌اندازی کارخانه پتروشیمی اردبیل جزو مطالبات و امیدهای مردم استان اردبیل به شمار می‌رود.

طرح احداث یک واحد پتروشیمی سال ۸۳ به عنوان یکی از مطالبات مردم و مسئولان استان اردبیل مطرح شد، اما این پروژه، بعد از اقدامات اولیه و مراسم کلنگ‌زنی در ابتدای جاده اردبیل – خلخال در شهریور ۸۵ و در حالی که قرار بود در مدت ۳۶ ماه به بهره‌برداری برسد، متوقف شد.
۱۳ سال گذشت ولی پتروشیمی راه اندازی نشد

اکنون بعد از گذشت ۱۳ سال به جز چند سوله خالی پیشرفتی ندارد. مسئولان وقت استان در سال ۸۵ اعلام کردند که مجتمع بزرگ پتروشیمی اردبیل حدود ۵۰۰ شغل مستقیم و افزون بر ۲ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می‌کند و با جذب قریب ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌، تاثیر شگرفی در پویایی اقتصادی استان و منطقه خواهد داشت.

اما این روزها نداشتن توجیه اقتصادی اجرای این طرح را در رکود قرار داده است.
مردم اردبیل از نمایندگان خود که با وعده گره‌گشایی از پروژه‌های راکد و نیمه‌تمام استان به مجلس راه یافته‌اند، انتظار دارند در این مورد شفاف‌سازی و پتروشیمی را تعیین تکلیف کنند.
فارغ التحصیلان شیمی در اردبیل ناامید شدند

یکی از فارغ‌التحصیلان رشته شیمی درباره احداث این واحد صنعتی در اردبیل اظهار می‌کند: اتمام پروژه پتروشیمی برای اردبیلی‌ها و به خصوص جوانان تحصیلکرده بیکار آن به یک آرزو تبدیل شده است. این در حالی است که طی سال‌های گذشته بسیاری از جوانان این استان با وعده بهره‌برداری این پروژه در رشته‌های مربوط به پتروشیمی مشغول تحصیل شده‌اند، اما حالا بیش از یک دهه از فارغ‌التحصیلی آنها می‌گذرد و امیدشان به یأس تبدیل شده است.
پروژه پتروشیمی اردبیل به تاریخ می پیوندد؟

«کامران عدلی» با بیان این‌که پروژه‌های صنعتی نقش عمده‌ای در بالا بردن سطح اشتغال و تبدیل سیمای اردبیل به استان برتر در حوزه صنعت و ریشه‌کنی بیکاری ایفا می‌کنند، می‌افزاید: تکمیل و راه‌اندازی این پروژه از زمان آغازش همیشه در هاله‌ای از ابهام قرار داشت و به همین دلیل در مرکز توجه افکار عمومی بود، اما رفته‌رفته به تاریخ پیوست.
این کارشناس با گلایه از مسئولان به دلیل وعده‌های محقق‌نشده، بیان می‌کند:‌ سال‌هاست که این طرح روی زمین مانده، آن هم در حالی که می‌توان بسیاری از موانع آن را با کمی کار کارشناسی برطرف کرد. هیچ عزمی برای محقق شدن این صنعت مورد نیاز استان دیده نمی‌شود و تمام فارغ‌التحصیلانی که سال‌هاست چشم امید به بهره‌برداری این واحد صنعتی دارند، در رشته‌های نامرتبط به کار مشغول شده‌ یا مهاجرت کرده‌اند.
مردم اردبیل خاطرات تلخی از نبود مطالعات در اجرای پروژه‌ها دارند

یکی از فعالان اجتماعی استان هم می‌گوید: تعلل در اجرای پتروشیمی اردبیل موضوعی نیست که بتوان راحت از کنار آن رد شد و آن را نادیده گرفت. باید علت اجرایی نشدن این طرح برای مردم شفاف‌سازی شود که چرا این پروژه بلاتکلیف مانده و اگر مشکلی وجود دارد چرا قبل از اجرا در این زمینه مطالعات لازم نشده است.

«سجاد غفاری» ادامه می‌دهد: مردم اردبیل خاطرات تلخی از نبود مطالعات در اجرای پروژه‌ها دارند. مصداق آن فرودگاه اردبیل و بدترین مکان‌یابی برای احداث آن است. حالا هم ساخت پتروشیمی به همین دلیل در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. غفاری در مورد مشکل تامین آب و خوراک گاز این پروژه اظهار می‌کند: آب صنایع تبریز از ارس تامین می‌شود. آیا نمی‌توان از قزل‌اوزن و ارس برای این پروژه حیاتی آب تامین کرد؟
اجرای پتروشیمی اردبیل به پتروشیمی اراک واگذار شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل درباره دلایل رکود در اجرای این واحد صنعتی گفت: اجرای طرح پتروشیمی اردبیل سادهی نیست و باید برای اجرای آن تمام جوانب را در نظر گرفت.

«ارژنگ عزیزی» افزود: هفته آینده، ضمن بازدید از این پروژه، بررسی‌هایی برای تامین خوراک آن خواهیم داشت تا بتوانیم در مورد تعیین تکلیف پتروشیمی اردبیل آن اظهار نظر کنیم.

وی تاکید می‌کند: مطالعه، اصل اول اجرای پروژه‌هاست و استانداری اردبیل در حال حاضر سعی دارد با تکیه بر مطالعات، پروژه‌ها و برنامه‌ها را پیش ببرد.

احداث پتروشیمی اردبیل از مصوبات اولین سفر هیات دولت نهم به استان اردبیل و تنها کارخانه مادری بود که احداث آن در زمان این دولت برای استان اردبیل مصوب شد. پیگیری ساخت پتروشیمی، نمایندگان اردبیل را در مجلس شورای اسلامی از دوره هفتم تا‌کنون درگیر کرده است.

سرمایه‌گذاری و اجرای پتروشیمی اردبیل از همان ابتدا به پتروشیمی اراک واگذار شد،اما سیاست‌های ناگهانی دولت در گران‌ کردن گاز باعث شد پتروشیمی اراک در همان مرحله انتقال خوراک مواد اولیه و سوختی به پتروشیمی اردبیل با تردید مواجه شود. فعالیت در رشته‌های پتروشیمی، شیمیایی و صنایع وابسته، تهیه و تولید اوره و آمونیاک، انواع کودهای شیمیایی و احداث صنایع وابسته در استان اردبیل موضوع اصلی پتروشیمی واحد اردبیل است و در صورت عبور از مراحل اجرایی می‌تواند به عنوان یکی از حلقه‌های گم شده صنعت اردبیل مطرح شود، اما همچنان در کلافی سردرگم بلاتکلیف است.

بر چسب ها: ,
منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH