7:17:59 - جمعه 23 آگوست 2019
در سالروز درگذشت ائلچی بئی، یاد و خاطره رهبر بزرگ آذربایجان واحد را گرامی میداریم
در سالروز درگذشت ائلچی بئی، یاد و خاطره رهبر بزرگ آذربایجان واحد را گرامی میداریم به بهانه سالروز درگذشت ابولفضل ائلچی بَی رهبر بزرگ آذربایجان مستقل و واحد در چنین روزی به سال ۲۰۰۰ میلادی ابوالفضل ائلچی بَی در بیمارستان نظامی گلخانه در آنکارا چشم از جهان فروبست و آذربایجان مرد بزرگی را از دست […]

در سالروز درگذشت ائلچی بئی، یاد و خاطره رهبر بزرگ آذربایجان واحد را گرامی میداریم
به بهانه سالروز درگذشت ابولفضل ائلچی بَی رهبر بزرگ آذربایجان مستقل و واحد

در چنین روزی به سال ۲۰۰۰ میلادی ابوالفضل ائلچی بَی در بیمارستان نظامی گلخانه در آنکارا چشم از جهان فروبست و آذربایجان مرد بزرگی را از دست داد.

ایشان در ۲۴ ژوئن سال ۱۹۳۸ در روستای کلکی نخجوان به دنیا آمد. پدرش قادر قلی اهل آذربایجان جنوبی و مادرش اهل آناتولی ترکیه بود، پدر ائلچی بَی از مفقودین جنگ جهانی دوم می باشد که در سال ۱۹۴۳ در جنگ با آلمان نازی ها شرکت کرده بود. ائلچی بَی در دوران کودکی علاوه بر حوادث تلخ جنگ جهانی دوم، تجربه دیگری هم داشت.

ایشان در سال ۱۹۴۶ شاهد فاجعه قتل عام مردم آذربایجان جنوبی توسط حکومت پهلوی در جریان حکومت ملی پیشه وری بود، که بعدها در این رابطه گفته است:
من نمی دانستم که این فاجعه در چه سالی روی داد. بعدها فهمیدم که در سال ۱۹۴۶ روی داده است. مردان، زنان و دختران، با شیرجه زدن به رود آراز، نیمه شب خودشان را به آذربایجان شمالی رسانده و به روستای ما می آمدند. آنها شبانه بر در خانه هایمان می کوبیدند و ما هم عادت کرده بودیم که در را به رویشان بگشاییم…مردمی که همه ی انواع درد و رنج را تحمل کردند. ائلچی بی، هم درد مردم شمال و هم درد مردم جنوب را از نزدیک لمس کرده بود و میدانست که همه یِ این آوارگی ها و زجرها ناشی از عدم استقلال آذربایجان و استثمار آن توسط فارس و روس میباشد. بنابراین ابولفضل ائلچی بی جان و مال و زندگی خود را برای مبارزه، جهت استقلال کامل آذربایجان صرف کرد و اولین کسی بود که از اتحاد آذربایجان شمالی و جنوبی سخن گفت و در آن زمان با مبارز نستوه آذربایجان جنوبی دکتر محمود علی چهره قانلی لیدر حرکت ملی آذربایجان جنوبی ارتباط نزدیک و صمیمی برقرار کرد و به معنای واقعی کلمه سمبل آذربایجان واحد گردید و چنان اثری در ملت تورک آذربایجان گذاشت که تا کنون، این مبارزات، هم در جنوب و هم در شمال ادامه دارد و ما نیز تا استقلال آذربایجان جنوبی و سپس ایجاد آذربایجان واحد – که آرزروی ائلچی بی و تمامی مردم آذربایجان میباشد – دست از مبارزه نخواهیم کشید.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH