11:38:59 - سه‌شنبه 29 اکتبر 2019
📃از هم پاشیدن پازل “کوردستان بزرگ”
📃از هم پاشیدن پازل “کوردستان بزرگ” ✍آیدین صادقی 📃آرزوی رویایی تشکیل کوردستان بزرگ از خلیج تا دریای مدیترانه در حال از هم پاشیدن است. اشتباه محاسبات زمانی بارزانی در برگزاری رفراندوم استقلال در عراق و به دنبال آن هماهنگی بی نظیر سه کشور ایران, تورکیه و عراق در محاصره دولت خودمختار کردستان عراق اولین ضربه […]

📃از هم پاشیدن پازل “کوردستان بزرگ”

✍آیدین صادقی

📃آرزوی رویایی تشکیل کوردستان بزرگ از خلیج تا دریای مدیترانه در حال از هم پاشیدن است. اشتباه محاسبات زمانی بارزانی در برگزاری رفراندوم استقلال در عراق و به دنبال آن هماهنگی بی نظیر سه کشور ایران, تورکیه و عراق در محاصره دولت خودمختار کردستان عراق اولین ضربه به رویای استقلال کوردها بود. استقلال کوردها در عراق اولین و مهمترین قسمت پازل بود. اگرچه روشنفکرنماهای اصلاح طلب کشور آن را به مثابه تشکیل “ایران دوم” دانستند, ولی سیاستمدران و دولتمردان تهران به یکباره همه اختلافات را با همسایگان خود یعنی تورکیه و عراق به کنار گذاشتند و نطفه تجزیه چهار کشور تورکیه, سوریه, ایران و عراق را خفه کردند.
دومین قسمت پازل در ترکیه بود که pkk با سنگربندی شهرها و کشاندن جنگ به داخل شهرها سعی نمود با پروپاگاندای خبری غرب افکار عمومی جهان را بر علیه تورکیه بسیج نماید. اما درایت سیاسی و قدرت نظامی تورکیه شهرهای سنگربندی شده را آزاد کرد و به تبع آن, مردم کرد طرفدار آرامش و آسایش تا حدود زیادی از pkk و حزب سیاسی HDP روی برگرداندند.
قسمت سوم پازل با ظهور برق آسای داعش و ورود آمریکا به بهانه مهار داعش شکل گرفت.
شرایط ویژه سوریه و حمایت تسلیحاتی فوق العاده آمریکا از کوردها به بهانه مبارزه با داعش, دست شاخه سوری pkk را برای تصاحب سرزمین گسترده ای از خاک سوریه باز گذاشت و آنها توانستند به خاطر خلا وجود دولت مرکزی, بیش از 30درصد خاک سوریه را تصاحب نمایند و ساکنان بومی عرب و تورکمن آن مناطق را از خانه و کاشانه شان برانند. اما آنها در محاسبه سیاست‌های خاورمیانه ای ترامپ دچار اشتباه فاحشی شدند.
آنها نتوانستند دریابند که خاورمیانه و نفتش برای آمریکا و ترامپ ارزش گذشته را ندارد. لذا دست کشیدن سریع آمریکا از حمایت آنها و حمله حساب شده و برق آسای ترکیه, قسمت سوم پازل را در آستانه از بین رفتن قرار داده است.
گروه تئروریسمی pkk که با تشکیل شاخه های سوری, عراقی و ایرانی خود سعی داشت رهبریت سیاسی و نظامی کوردها را به دست گرفته و با کمک نظامی, اقتصادی, سیاسی و تبلیغاتی غربی و یهودی “کوردستان بزرگ” را تشکیل و چهار کشور بزرگ اسلامی را تضعیف کند در بدترین شرایط قرار گرفته است. از اینرو شاخه سوری آن برای فرار از غرق شدن در حال معامله با روسیه و دولت مرکزی سوریه است تا بلکه بتواند جلوی پیشروی تورکیه را بگیرد.
از آنجا که تورکیه چشمداشتی به خاک سوریه ندارد و هدفش دور کردن تئروریست‌ها از مرزهای خود و جلوگیری از تشکیل کریدور تئرور و تغییر بافت جمعیتی سوریه است, با این معامله دچار ضرر نخواهد شد. بازگشتن دولت سوریه به سرزمینهای اشغال شده توسط pkk در دراز مدت به نفع تورکیه خواهد بود.
تورکیه و سوریه حتی می توانند توافقنامه آدانا را بازنویسی نمایند و در این میان دولت ایران می تواند نقش مثمر ثمری را ایفا نماید, به شرط آنکه بتواند سیاست مستقلی از روسیه در پیش بگیرد.
به هر حال الان بهترین زمان برای کشورهای منطقه است که پازل “کوردستان بزرگ” را درهم بپیچند و امنیت و یکپارچگی خود را فدای منافع کوتاه ننمایند

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH