20:32:06 - سه‌شنبه 28 آوریل 2020
رکورد کاهش صادرات ماهانه نفت ایران به چین در ۲۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است
آمار منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می‌دهد، ارزش نفت وارداتی از ایران در ماه گذشته میلادی ۱۱۵ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت ۸۹ درصدی نشان می‌دهد.آخرین بار ۲۰ سال قبل چنین افتی در صادارت ماهانه نفت از ایران به چین به ثبت رسیده بود.این در […]


آمار منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می‌دهد، ارزش نفت وارداتی از ایران در ماه گذشته میلادی ۱۱۵ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت ۸۹ درصدی نشان می‌دهد.
آخرین بار ۲۰ سال قبل چنین افتی در صادارت ماهانه نفت از ایران به چین به ثبت رسیده بود.
این در حالی است که تجارت نفتی و صادرات مجدد نفت از مسیر مالزی به چین نیز با کاهش چشم‌گیری مواجه بوده است.
باتوجه به همراهی چین با تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، افت واردات نفت این کشور غافلگیر‌کننده نیست. این روند نزولی روند رو به زوال روابط تجاری با ایران و تغییر سیاست‌های بانک کونلون چین را نشان می دهد که در کانون تجارت تهران و پکن قرار دارد.
رشد اقتصادی ایران نیز مانند هر اقتصاد در حال توسعه دیگری به روابط تجاری کارآمد با چین گره خورده و روند نزولی این نمودار، زنگ خطری برای تهران به شمار می‌رود.
به گزارش بلومبرگ، باوجود اینکه صادرات غیرنفتی به چین در ماه گذشته میلادی ۳۸۴ میلیون دلار بوده و افت زیادی نشان نمی‌دهد، ایران از سپتامبر گذشته به کسری تراز تجاری با چین دچار شده است.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH