8:54:12 - شنبه 16 مه 2020
سهمیه همه‌ساله ارز دولتی برای افراد خاص و نزدیکان به حکومت
 چندی پیش دیوان محاسبات ایران گزارشی ارائه کرد مبنی بر اینکه حدود پنج میلیارد دلار ارز دولتی که برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده بود، یا در ردیف بودجه‌ای خود صرف نشده‌اند یا اصلا وارداتی صورت نگرفته است.   این گزارش مورد انتقاد شدید حسن روحانی قرار گرفته و این ادعا از طرف وی […]

 چندی پیش دیوان محاسبات ایران گزارشی ارائه کرد مبنی بر اینکه حدود پنج میلیارد دلار ارز دولتی که برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده بود، یا در ردیف بودجه‌ای خود صرف نشده‌اند یا اصلا وارداتی صورت نگرفته است. 

 این گزارش مورد انتقاد شدید حسن روحانی قرار گرفته و این ادعا از طرف وی کذب خوانده شد. 

حال با انتشار لیست افراد حقیقی و حقوقی دریافت‌کنندگان ارز دولتی می‌توان به اسامی برخورد که سال‌های قبل نیز ارزهای کلان دولتی دریافت کرده بودند. گویا ارز دولتی به عنوان سهمیه افرادی خاص و محدود، همه ساله در اختیار آنها قرار گرفته و هیچ نظارتی بابت عملکرد این افراد وجود ندارد.

 با نگاهی به لیست افراد دریافت‌کننده ارز دولتی و مقایسه آن با لیست سال‌های قبل می‌توان دریافت که همه ساله به این افراد حقیقی و حقوقی ارز اختصاص داده می‌شود. علی‌رغم اینکه در سال‌های قبل افرادی چون حسین بهشتی، پدر داماد حسن روحانی، علیرضا نوربخش، ارشد صالحی قولنجی، مریم فیض آبادی و بسیاری دیگر، ارز دولتی دریافت کرده و همواره این ارزها را به نوع دیگری صرف یا در بازار آزاد به فروش رسانده‌اند، همین افراد در سال قبل نیز ارزهای کلان از طرف دولت دریافت نموده‌اند.

 بنابراین واضح است که برخی افراد حقیقی و حقوقی همه‌ساله دارای سهمیه ارز دولتی هستند. ذکر این نکته ضروری است که همواره نرخ‌های متفاوت ارزی باعث ایجاد زمینه رانت‌خواری بوده است. 

حال سوال اینجاست که سهم مردم از ارزهای دولتی چیست؟ از سویی دیگر قرار بر این بود که ارزهای دولتی بابت واردات مواد غذایی، دارویی و نیازهای اساسی مردم در اختیار وارد کنندگان قرار گیرد. اما با نگاهی به لیست افراد حقوقی می‌توان لیست بلندی از شرکت‌های خودروسازی، ذوب‌آهن و غیره را مشاهده نمود که به احتمال قوی توسط لابی‌های شرکت‌های خاص در دولت و مجلس توانسته‌اند ارز دولتی دریافت کنند.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH