8:59:24 - شنبه 16 مه 2020
توافق روسیه با آمریکا و اسرائیل در مورد اخراج ایران از سوریه
توافق روسیه با آمریکا و اسرائیل در مورد اخراج ایران از سوریه العرب – در سایه گفتگوهایی که در مورد توافق بین روسیه و آمریکا برای حل نهایی بحران سوریه می‌شود، به نظر می‌رسد این بحران وارد مرحله تازه‌ای شده است. دیدبان حقوق بشر سوریه از یک ائتلاف سه‌جانبه بین ایالات متحده، روسیه و اسرائیل […]

توافق روسیه با آمریکا و اسرائیل در مورد اخراج ایران از سوریه

العرب – در سایه گفتگوهایی که در مورد توافق بین روسیه و آمریکا برای حل نهایی بحران سوریه می‌شود، به نظر می‌رسد این بحران وارد مرحله تازه‌ای شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه از یک ائتلاف سه‌جانبه بین ایالات متحده، روسیه و اسرائیل خبر داده است که سعی دارد به شکل غیرمستقیم، به حضور ایران در شرق سوریه پایان داده و در ادامه، مسیر تهران-بیروت را ببندد.

منابع اگاه و مورد اعتماد از برگزاری نشستی بین هیئتی از نیروهای دموکرات سوریه و فرماندهان انقلابیون در منطقه تنف، با هدف هماهنگی مشترک بین این نیروها در منطقه صحرای سوریه، برای انجام عملیات نظامی علیه نیروهای ایران و تروریست‌های وابسته به آن، با حمایت ائتلاف بین‌المللی و برای بستن راه بین‌المللی تهران-بیروت، خبر دادند.

روسیه که پیش از این، در سنگر ایران در سوریه فعالیت داشت و از نظام اسد حمایت می‌کرد، اخیرا تغییراتی در سیاستهای خود اعمال کرده و سعی دارد بر تمام مناطق سوریه مسلط شود. از این‌رو، حضور ایران در این کشور عربی را بار سنگینی برای خود می‌داند.

تحلیلگران بر این عقیده‌اند که دلیل بروز اختلاف بین مسکو و اسد، تمایل رئیس جمهور سوریه برای باقی ماندن نیروهای ایران در این کشور است. آنها تصریح می‌کنند که گرایش روسیه به سمت توافق با دو طرف آمریکایی و اسرائیلی، نشان می‌دهد روسها همواره موافق حملات اسرائیل به پایگاههای ایران در سوریه بوده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه، از منابع سوری نقل می‌کند؛ در صورتی که روسیه نتواند ایران را در مورد خروج از شرق سوریه قانع کند، به راه حل نظامی و عملیات زمینی متوسل می‌شود، چرا که شبکه‌ای وجود دارد که مأموریت آن، ضربه به اهدافی است که به حضور ایران در منطقه شام مربوط است و این شبکه به‌صورت مستقیم تحت نظر اسرائیل و ائتلاف بین‌المللی و به شکل غیرمستقیم، تحت نظر روسیه است.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH