21:00:55 - یکشنبه 17 مه 2020
«اونور» کودک ۳ ساله آذربایجانی به جرم «تُرکی» بودن نامش بی‌شناسنامه مانده است!
مسئولان سازمان ثبت احوال جغرافیای ایران از صدور شناسنامه برای یک کودک ۳ ساله آذربایجانی به دلیل ترکی بودن نامش امتناع می‌کنند. «اونور» کودک آذربایجان جنوبی اهل تیکان‌تپه (تکاب) متولد سال ۱۶/۲/۱۳۹۶ است. طی سه سال گذشته تلاش این خانواده آذربایجان جنوبی جهت گرفتن شناسنامه برای فرزندشان بی‌نتیجه مانده است. «علی هدایتی» پدر «اونور» با […]

مسئولان سازمان ثبت احوال جغرافیای ایران از صدور شناسنامه برای یک کودک ۳ ساله آذربایجانی به دلیل ترکی بودن نامش امتناع می‌کنند.

«اونور» کودک آذربایجان جنوبی اهل تیکان‌تپه (تکاب) متولد سال ۱۶/۲/۱۳۹۶ است. طی سه سال گذشته تلاش این خانواده آذربایجان جنوبی جهت گرفتن شناسنامه برای فرزندشان بی‌نتیجه مانده است.

«علی هدایتی» پدر «اونور» با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام‌اش با بیان اینکه «فرزندمان اونور ۳ سال است بی‌شناسنامه مانده جرم‌اش ترکی‌ بودن نامش می‌باشد!» از اداره ثبت احوال شهرستان تیکان‌تپه شکایت کرد.

«علی هدایتی» در متن شکایت خود خطاب به دادگستری شهرستان تیکان‌تپه نوشته است، «اونور» در کتاب‌های «گؤزل تورکو آدلاری» نوشته کمال مرادی و «تورک آدلار سؤزلویو» نوشته رضا غفاری به معنای «نیرومند، با حیثیت، باشخصیت» آمده که هر دو کتاب دارای مجوز رسمی و شماره شابک‌ هستند و جزو گنجینه‌های سخن ترکی آذربایجانی محسوب می‌شود. 

آقای هدایتی افزوده، فرزندش «متاسفانه با تمام مراجعات و ارائه تمام اسناد و مدارک درخواستی، اداره ثبت احوال شهرستان کماکان بدون شناسنامه به حیات خود ادامه می‌دهد و کم‌کاری آن اداره محترم، موجبات بروز مشکلات و محدودیت‌های متعددی از قبیل حقوق شهروندی، خدمات بیمه‌ای و درمانی و عدم تخصیص یارانه و معیشت و سهام عدالت را شده است».

آقای هدایتی در پایان از دادگستری تیکان‌تپه خواسته «طبق قوانین مقررات جاری در زمینه صدور شناسنامه و حق انتخاب نام از طرف والدین» نسبت به ارائه شناسنامه به فرزندش، دستور لازم را صادر نماید.

پیشتر، مسئولان اداره ثبت احوال تیکان‌تپه اعلام کرده بودند به دلیل موجود نبودن نام اونور در «لیست اسامی اداره ثبت احوال»، نمی‌توانند برای این نام ترکی، شناسنامه صادر کنند و برای این کار نیازمند دریافت مجوز از تهران هستند.

مسئولان ثبت احوال ایران، تنها برای اسامی ثبت شده در «سامانه سازمان ثبت احوال» شناسنامه صادر می‌کنند اما بیشتر نام‌های ترکی در این سامانه ثبت نشده و از نظر این سازمان «غیرمجاز» محسوب می‌شوند.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH