11:23:10 - شنبه 23 مه 2020
غارت طبیعت آذربایجان جنوبی/ قوم‌تپه‌ کویر منحصربفرد در دل آذربایجان جنوبی
دکتر نیک‌نفس، استاد تاریخ دانشگاه پیام‌نور تبریز گفته است: هرچند قوم‌تپه یک کویر تاریخی نیست، اما برداشت حتی یک بیل خاک از آن، خیانتی تاریخی به حساب می‌آید. هادی محمدی، زمین‌شناس و محقق قوم‌تپه نیز گفته است که قوم‌تپه بر اثر وزش بادهای جنوب شرقی به شمال غربی در طی ۲ الی ۳هزار سال تشکیل […]

دکتر نیک‌نفس، استاد تاریخ دانشگاه پیام‌نور تبریز گفته است: هرچند قوم‌تپه یک کویر تاریخی نیست، اما برداشت حتی یک بیل خاک از آن، خیانتی تاریخی به حساب می‌آید.

هادی محمدی، زمین‌شناس و محقق قوم‌تپه نیز گفته است که قوم‌تپه بر اثر وزش بادهای جنوب شرقی به شمال غربی در طی ۲ الی ۳هزار سال تشکیل شده است.

او یک‌بار سال ۸۶ از قوم‌تپه بازدید داشته و یک‌بار سال ۹۵ که می‌گوید بار اول هفت تپه در آنجا وجود داشت و حالا کم‌تر از یک تپه باقی مانده است.

محمدی می‌گوید: «زمین‌شناسان مخالفند، به عقیده زمین‌شناسان حتی اگر قابل جبران باشد ۲الی ۳هزار سال طول می‌کشد.»

عده‌ای معتقدند سازمان صنایع و معادن مجوز برداشت از خاک قوم‌تپه را به کارخانه‌ها و معادن اطراف صادر کرده است. گروهی نیز می‌گویند سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی منابع طبیعی، به درستی وظیفه‌اش را انجام نداده است.

محمد رحمت پور، کارشناس سازمان میراث فرهنگی و مسئول ثبت آثار تاریخی استان آذربایجان شرقی ضمن تایید اینکه قوم‌تپه جزو منابع طبیعی است، گفته: «مجوز برداشت خاک از قوم‌تپه پیش از سال ۸۴ توسط سازمان صنایع و معادن صادر شده است، اما سازمان میراث فرهنگی پس از سال ۸۴ موظف شد تا از آثار تاریخی حفاظت کند. حالا نمی‌توان کاری انجام داد».

این نظرات و بحث‌های کارشناسان و اساتید درباره کویر منحصربفرد قوم‌تپه می‌باشد که توسط سودجویان، در سایه بی‌توجهی مسئولان به تاراج رفته است جایی که می‌توانست محلی برای گردشگری آذربایجان جنوبی باشد.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH