18:08:00 - یکشنبه 17 دسامبر 2017
مراسم بزرگداشت ۷۲-مین سالگرد تاسیس حکومت ملی آزربایجان جنوبی توسط تشکیلات گاموح در استانبول
به گزارش خبرگزاری 50 میلیون ارگان خبری رسمی تشکیلات گاموح، مراسم “گونئی آزربایجان دؤولتچیلیک گونونون آنما کونفئرانسی” روز جمعه با حضور اعضای کمیته مرکزی تشکیلات گاموح در سالن کنفرانس شهرداری عمرانیه واقع در محله استقلال استانبول برگزار گردید. مراسم راس ساعت ۱۹ به وقت ترکیه و ۱۹:۳۰ به وقت آزربایجان جنوبی با مجری گری آقای مهدی […]

به گزارش خبرگزاری 50 میلیون ارگان خبری رسمی تشکیلات گاموح، مراسم “گونئی آزربایجان دؤولتچیلیک گونونون آنما کونفئرانسی” روز جمعه با حضور اعضای کمیته مرکزی تشکیلات گاموح در سالن کنفرانس شهرداری عمرانیه واقع در محله استقلال استانبول برگزار گردید.
مراسم راس ساعت ۱۹ به وقت ترکیه و ۱۹:۳۰ به وقت آزربایجان جنوبی با مجری گری آقای مهدی نعیمی، فعال با سابقه حرکت ملی آغاز گردید و حدود سه ساعت به طول انجامید.
آقای نعیمی ضمن خوشامدگویی و خیر مقدم به حاضران، با شمردن نام میهمانان ویژه مراسم آقایان:
– کاظم اردی آکتونچ(رئیس شعبه
استانبول اولکو اوجاقلاری)
– کادیر انسار اژدر(رئیس شعبه عمرانیه اولکو اوجاقلاری)
-حکمت ائلپ(رئیس خانه فرهنگ آزربایجان در استانبول)
– عاقل صمد بیلی(رئیس کمیته مرکزی بوتوو آزربایجان بیرلیگی و داماد مرحوم ائلچی بی)
-آتیلا بوزقورد (از فعالین با سابقه حرکت ملی آزربایجان جنوبی)
از آنان تقدیر نمود.
سپس آقای کادیر انسار اژدر به عنوان اولین سخنران مراسم، ضمن ادای احترام به دکتر چهرگانی، خطاب به تورکهای آزربایجان جنوبی یادآور شدند که در این مجادله تنها نیستید و ضمن نامبردن از جغرافیای جهان تورک، تنها رمز موفقیت را اتحاد بر شمردند.
سخنران بعدی مراسم آقای کاظم اردی آکتونج بود. وی خاطر نشان کرد قبل از آنکه آنادولو سرزمین تورکان باشد، آزربایجان جنوبی سرزمین تورکان بود.در این جغرافیا تورکها سالیان سال حکومت کردند تا اینکه پس از یک دوره کوتاه، دوباره در سال ۱۹۴۵ فرقه دموکرات آزربایجان تاسیس گردید. حکومت شاه برای شکست این فرقه ارتش خود را روانه آزربایجان نمود و ۳۰ هزار تورک در آنجا قتل عام شدند. هم اکنون نیز دریاچه اورمیه عمدا خشک می شود و ترکیب جمعیتی مناطق تورک در حال تغییر است. ترکیه بایستی در مقابل این اقدامات بایستد.
سپس کیلیپی ۵ دقیقه ای از اقدامات فرقه دموکرات برای حاضرین پخش گردید.
دیگر سخنران برنامه پروفسور سلجوق دومان، نویسنده کتاب “مجادله برای استقلال آزربایجان جنوبی” و عضو هئیت علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه گیرئسون بود که به ایراد سخنرانی در خصوص آزربایجان جنوبی و واقعه ۲۱ آذر پرداخت.
وی در ادامه به وقایع خرداد ۸۵ در شهرهای آزربایجان جنوبی پرداختند و مساله ممنوع الورود بودن دکتر چهرگانی از سال ۲۰۰۶ به کشورهای ترکیه و آزربایجان شمالی را یادآوری کردند.
ایشان خاطر نشان کردند که مایه تاسف است که کشور ترکیه که مایه مباهات جهان تورک می باشد، بنا به روابط دیپلماتیکش با ایران، ۱۲ سال است از ورود دکتر چهرگانی به ترکیه ممانعت به عمل آورده است.
دیگر سخنران این مراسم، آقای علی احمدیان (سارای) مورخ و نویسنده کتاب “نگاه نوین به تاریخ دیرین تورکان ایران” و از شاگردان مرحوم دکتر زهتابی بودند. آقای علی سارای در خصوص وقایع فرقه دموکرات، چگونگی انتخاب مرحوم پیشه وری به عنوان نماینده مجلس، خواسته های مرحوم پیشه وری و مطرح کردن این خواسته ها با حکومت مرکزی و مخالفت حکومت مرکزی با این خواسته ها، تشکیل ارتش ۱۷ هزارنفری فرقه دموکرات، شکست فرقه و نقش امپریالیسم جهانی در این شکست به ایراد سخنرانی پرداختند.
آخرین سخنران این مراسم نیز جناب دکتر ائلیار ماکویی معاون ارتباطات رهبری گاموح و عضو کمیته مرکزی تشکیلات گاموح بودند. ائلیار ماکویی بیشتر به مسائل روز حرکت ملی، مساله سفر عبداله گول، رئیس جمهور وقت ترکیه در سال ۲۰۱۱ به تبریز و استقبال چشمگیر ملت تورک آزربایجان جنوبی از وی با نماد “بوزقورد” و مساله “تراختور” که به تریبونی برای مطرح کردن مطالبات ملی در آزربایجان جنوبی تبدیل شده است، وضعیت فعلی حرکت ملی آزربایجان جنوبی در داخل و فعالیتهای تشکیلات گاموح در ترکیه پرداختند و ویدئوهایی نیز در خصوص موضوعات مطرح شده پخش کردند.

دکتر ائلیار ماکویی خاطر نشان کردند که این حرکت متعلق به ۳۵ الی ۴۰ میلیون تورک آزربایجان جنوبی بوده و تا آخرین قطره خونمان به مبارزاتمان ادامه خواهیم داد. ایشان همچنین از حزب MHP و “تشکیلات اولکو اوجاقلاری” به دلیل حمایتهای بی دریغشان از حرکت ملی آزربایجان جنوبی تشکر کرد.
حسن ختام این مراسم نیز اجراهای ملی هنرمند آزربایجان جنوبی جناب “یانار سؤنمز” بود. آقای یانار سؤنمز تبریز ماهنیسی، آدیم هیجاندیر و باش قویموشام تورکیه نین یولونا را برای حاضران اجرا کردند.
پس از اتمام مراسم نیز از طرف تشکیلات گاموح و اولکو اوجاقلاری، از سخنرانان و میهمانان ویژه، همچنین از آقای یانار سؤنمز با اهدای لوح یادبود تقدیر به عمل آمد.

 

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH