20:11:14 - شنبه 3 نوامبر 2018
اطلاعات سپاه پاسداران درصدد پرونده سازی برای نسیم صادقی فعال آزربایجانی
به گزارش پنجاه_میلیون ؛#نسیم_صادقی ، فعال ملی-مدنی آزربایجان که در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷ از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در خیابان باکری تبریز منتقل شده بود، با وجود اینکه در تاریخ ۳ آبان‌ماه ۹۷ پس از انتقال به دادگاه شهید بهشتی تبریز برای این فعال مدنی قرار وثیقه […]

به گزارش پنجاه_میلیون ؛#نسیم_صادقی ، فعال ملی-مدنی آزربایجان که در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷ از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در خیابان باکری تبریز منتقل شده بود،
با وجود اینکه در تاریخ ۳ آبان‌ماه ۹۷ پس از انتقال به دادگاه شهید بهشتی تبریز برای این فعال مدنی قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از جانب قاضی صادر شده بود، با وجود تامین وثیقه از جانب خانواده صادقی اطلاعات سپاه مانع از آزادی این فعال آزربایجانی می شود.
بنا به اخبار دریافتی با وجود وعده قاضی پرونده برای حضور نسیم صادقی در دادگاه در روز پنج شنبه گذشته و آزادی وی با مراجعه خانواده صادقی به دادگاه در برابر برخورد زشت و ناپسند قاضی داده و بیان اینکه هنوز پرونده تکمیل نشده است مواجه میشوند .
قاضی دادگاه با مطرح کردن اینکه روز شنبه گزارشات پرونده را دریافت خواهد کرد، ولی با مراجعه خانواده صادقی در روز شنبه به دادگاه موفق به دیدار بار نسیم صادقی نشده و با این سخن از قاضی دادگاه که اتهامات جدیدی در گزارشات مطرح شده مواجه می شوند.
افزایش نگرانی ها از وضعیت نامعلوم #نسیم_صادقی فعال آزربایجانی ،با وجود قرار تعیین وثیقه دادگاه برای وی و ممانعت نیروهای امنیتی (اطلاعات سپاه) از آزادی این فعال آزربایجانی بیشتر می شود
عدم استقلال قاضی دادگاه تحت فشار اطلاعات سپاه کاملا آشکار است به نحوی که نیروهای امنیتی از ارسال پرونده نسیم صادقی به دادگاه و آزادی موقت در قبال تامین وثیقه خودداری می کنند، پیش تر احمد شهید گزارشگر سازمان ملل در ایران طی گزارشات خود به عدم استقلال قوه قضاییه ایران تحت فشار نیروهای امنیتی سپاه اشاره و عنوان داشته بود « وکلا گزارش داده اند که معتقدند قضات به خصوص در دادگاه های انقلاب تصمیمات خود را به صورت خاص بر اساس گزارش های ارائه شده توسط مقامات امنیتی که کار بازداشت و تحقیقات را به عهده دارند اتخاذ می کنند.» آقای شهید اظهارداشته که این رویکرد در حقیقت در احکام دادگاه انقلاب که توسط او مطالعه شده منعکس است، چرا که ارجاعات بسیاری به گزارش های وزارت اطلاعات می دهد. او همچنین مدعی شده است که وکلا گزارش داده اند که به تجربه دریافته اند قضات به ندرت به شواهدی که در دفاعیات ارائه می شود توجه می کنند و کرارا این موضوع که اعترافات تحت شکنجه گرفته شده است را نادیده می گیرند.
با توجه به تجربیات دستگیری های متعدد فعالین تورک آزربایجانی و بازجویی تحت فشار و شکنجه جسمی و روحی یکی ترفند های اطلاعات سپاه برای پرونده سازی علیه فعالین مدنی آزربایجان می باشد.
با افزایش روزهای بازداشت نسیم صادقی نزد بازداشتگاه سپاه واقع در خیابان باکری تبریز نگرانی فعالین حقوق بشر در قبال وضعیت این فعال آزربایجانی افزایش یافته است.
از سویی دیگر درهواست ملاقات فرزند نسیم صادقی با مادر خود از جانب قاصی دادگاه برای چندمین بار رد می شود ، فرزند نسیم صادقی که روز شنبه را با امید آزادی مادر با تامین وثیقه به دادگاه مراجعه کرده بودند حتی از ملاقات با مادر خود منع شد.
لازم به یادآوریست خانم نسیم_صادقی تا کنون به علت فعالیت های مدنی خود چندین بار از سوی ماموران امنیتی دستگیر و بازداشت شده است.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH