13:20:08 - شنبه 15 دسامبر 2018
متن کامل شبنامه هایی که از طرف ملت تورک آذربایجان جنوبی در اکثر شهرها در حال پخش می باشد +تصویر
از خود و از شما می پرسیم ” چه باید بکنیم؟” به عنوان یک آزربایجانی که پیشروی انقلاب های صد سال اخیر در ایران بوده, امروز باید به فکر نجات وطن خود باشیم. – بیدار باشیم و به خود برگردیم. برای ساختن آزربایجانی آزاد دست به دست هم دهیم.

شرفلی ملت اوز بایراغی آلتیندا یاشار (دکتر چهرگانی)

سخنی با ملت شریف آزربایجان جنوبی:

-بدون تردید همه ما انسان ها در زندگی شخصی مان با اتکا به تجربیات گذشته خود و یا اطرافیان و با آینده نگری تصمیم های مهمی برای آینده اتخاذ می کنیم.

-در این راستا, ضروری است ما ملت تورک آزربایجان با نگاه مختصر به سرگذشت وطن مان آزربایجان که در مقیاس بزرگتر خانه و منزلگاه هزاران ساله ی اجدادی ما می باشد, تصمیمی آگاهانه برای ساختن آینده آزربایجان آزاد رقم بزنیم.

-استقلال سیاسی آزربایجان جنوبی در قالب ایالت آزربایجان پس از کودتای انگلیسی و روی کار آمدن حکومت پهلوی در چهارچوب جغرافیای موسوم به ایران مورد هجوم دشمنان ملت تورک قرار گرفت. در ادامه, پروژه هایی نظیر آذری سازی تورک ها, تغییر اسامی شهرها از تورکی به فارسی و تضعیف اقتصاد آزربایجان به منظور مهاجرت اجباری تورک ها به مرکز و سایر مناطق فارس نشین در دستور کار قرار گرفت.

– تحریف تاریخ تورک ها در کتاب های درسی, نژاد پرستی و تحقیر آشکار تورک ها در رسانه های دولتی و ترویج تورک ستیزی از جمله اقدامات دیگر حکومت ها و دولت ها علیه تورک ها طی 80 سال اخیر بوده است.

-نسل کشی سال 1325 و نابودی حکومت ملی آزربایجان توسط حکومت پهلوی و نامگذاری آن روز ننگین به اصطلاح ” آزادی آزربایجان” سندی روشن از عمق دشمنی شونیزم فارس علیه ملت تورک است.

– با وجود اصل 15 قانون اساسی در حکومت فعلی مبنی بر تدریس زبان تورکی در مدارس, سال هاست که از تحصیل به زبان مادری مان محروم هستیم.

– سال هاست که در کنار دشواری آموزش به زبان بیگانه, معلمان آزربایجان با انبوهی از مطالبات صنفی و در بدترین شرایط اقتصادی به سر می برند. علاوه بر نبود هیچ گونه صنایع مادر دولتی در آزربایجان, اندک صنایع بخش خصوصی نیز مجبور به تعطیلی می شوند که در تنگنا قرار گرفتن کارگران و خانواده ها را در پی دارد. این در حالی است که روزانه میلیون ها تن مواد اولیه خام از منابع و معادن آزربایجان به سمت مناطق فارس نشین سرازیر و باعث رونق آن مناطق می شود.

– همین الان که شما در حال خواندن این متن هستید, فرزندان آزربایجان اعم از خواهران , برادران و اطرافیان شما تنها جهت به دست آوردن شغل مجبور به ترک وطن و مهاجرت به شهرهای فارس نشین می شوند.

– زنان تورک آزربایجان از حقوق انسانی برابر برخوردار نبوده و از محدودیت های اعمالی حکومت رنج می برند.

– در حالی که دریاچه اورمیه دارای پتانسیل تبدیل شدن به قطب توریستی می باشد, تبدیل به بمب 8 میلیارد تنی نمک و تهدیدی برای زندگی 15 میلیون تورک شده است.

– جمعیت 35 میلیونی تورک آزربایجان با وجود هزاران شهید در راه یکپارچگی ایران, در حالی از ابتدایی ترین حقوق خود محروم است که کشورهایی در منطقه تنها با جمعیت یک میلیونی عضو سازمان ملل بوده و دارای وجهه ی بین المللی , اقتصاد قوی و رفاه شایسته زیست انسانی هستند.

– اکنون ما ملت تورک آزربایجان تجربه حکومت های پهلوی و جمهوری اسلامی را دارا می باشیم که هر کدام شعار ها و وعده هایی, از رونق اقتصادی تا احیای دریاچه اورمیه, به ملت آزربایجان دادند, اما همه آنها , از قوام السلطنه تا روحانی, فقط نگاه استعماری به آزربایجان داشته اند.

– از خود و از شما می پرسیم ” چه باید بکنیم؟”
به عنوان یک آزربایجانی که پیشروی انقلاب های صد سال اخیر در ایران بوده, امروز باید به فکر نجات وطن خود باشیم.

– بیدار باشیم و به خود برگردیم. برای ساختن آزربایجانی آزاد دست به دست هم دهیم.

– آزربایجان جنوبی در برگیرنده تبریز, اردبیل, اورمیه, انزلی, بیجار, زنجان, قزوین, همدان, ساوه و … در قالب حرکت ملی آزربایجان جنوبی صدای آزادی خواهی ملت تورک خواهد بود.

– با چاپ و پخش این بیانیه در بیداری ملی سهیم باشیم, ما را با هشتگ های #میلی_اویانیش #میلی_حرکت دنبال کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_7866

ویدئوی پخش شبنامه در جهت حرکت بیداری ملی آزربایجان جنوبی در تبریز کلیک کنید

 

 

 

 

 

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH