6:21:36 - سه‌شنبه 26 سپتامبر 2017
نخست‌وزیر ترکیه «روز زبان تورکی» را تبریک گفت
به گزارش خبرگزاری 50 میلیون نخست وزیر ترکیه با انتشار پیامی اظهار داشت: «زبان پایه و اساس وحدت و برابری ماست. روز زبان تورکی را تبریک می‌گویم». گفتنی است برای اولین در تاریخ ۲۶ سپتامبر سال ۱۹۳۲ همایشی جهت بزرگداشت زبان تورکی در ترکیه برگزار و در همین راستان این روز، به عنوان «روز زبان […]

به گزارش خبرگزاری 50 میلیون نخست وزیر ترکیه با انتشار پیامی اظهار داشت: «زبان پایه و اساس وحدت و برابری ماست. روز زبان تورکی را تبریک می‌گویم».

گفتنی است برای اولین در تاریخ ۲۶ سپتامبر سال ۱۹۳۲ همایشی جهت بزرگداشت زبان تورکی در ترکیه برگزار و در همین راستان این روز، به عنوان «روز زبان تورکی» نامگذاری شد.

در پیام نخست وزیر ترکیه همچنین آمده است:«زبان تورکی آینه‌ای است که حافظه مشترک، خاطرات، احساس، تفکرات و عادات مردم را منعکس می‌کند و پلی است که گذشته را به آینده پیوند می‌دهد.
تورکی با احتساب گستره جغرافیایی، میزان گویشوران و دایره لغات غنی خود از گسترده‌ترین و مهمترین زبان‌های جهان به شمار می‌رود.
بزرگداشت مهمترین وظیفه ما در قبال زبان تورکی که کشورها و اجتماعات برادر را به هم پیوند می‌دهد، گسترش به عنوان زبان ادبیات، آموزش، فرهنگ و علم است.
فرهنگستان زبان تورکی، نهادهای آموزشی، آموزگاران، نویسندگان و شعرا، دانشمندان، هنرمندان، روشنفکران و رسانه‌ ها تلاش خود برای انتقال حس مسئولیت به مردم جهت حفظ زبان تورکی را ادامه خواهند داد».

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH