9:56:50 - یکشنبه 10 مه 2020
عبدالستار حسینی عضو مجلس نمایندگان افغانستان، شکنجه، قتل و به آب انداختن ۵۰ کارگر افغان توسط مرزبانان ایرانی را تایید کرد و این عمل را یک جنایت نابخشودنی خواند.
🔹 روز گذشته مرزبانان ایران چندین تبعه افغانستان را با شکنجه به رود «هریرود» انداخته و ظرف ۱۰ دقیقه ۱۵ نفر از آنان جان خود را از دست دادند. تعدادی از شهروندان افغانستانی که به صورت غیرقانونی قصد ورود به ایران را داشته‌اند از کشته شدن دست‌کم ۲۳ تن از همراهان خود توسط ۳مرزبان ایرانی […]

🔹 روز گذشته مرزبانان ایران چندین تبعه افغانستان را با شکنجه به رود «هریرود» انداخته و ظرف ۱۰ دقیقه ۱۵ نفر از آنان جان خود را از دست دادند.

تعدادی از شهروندان افغانستانی که به صورت غیرقانونی قصد ورود به ایران را داشته‌اند از کشته شدن دست‌کم ۲۳ تن از همراهان خود توسط ۳مرزبان ایرانی خبر دادند.

به گفته شاهدان محلی این واقعه، حدود ۵۰ نفر از شهروندان افغانستان که قصد داشتند به ایران سفر کنند، توسط مرزبانان بازداشت و سپس به رودخانه انداخته شدند. رئیس تیم پزشکی بیمارستان حوزه‌ای هرات، ضمن تایید این واقعه، اعلام کرده‌ که تاکنون پنج جسد که در آب غرق شده، از مرز مشترک با ایران به این مرکز درمانی انتقال یافته‌اند.

از این میان فقط ۱۲ نفر توانسته‌اند خود را نجات دهند. وزارت خارجه افغانستان گفته است که از گزارش‌ها در این مورد بسیار نگران بوده و دستور تحقیقات را صادر کرده است.

نجات یافته گان می‌گویند که دو روز پیش به قاچاقی و برای کار از منطقه “دهانه ذوالفقار” ولایت هرات وارد ایران شده بودند، اما بعد از بازداشت و شکنجه از سوی نیروهای سپاه به رودخانه بین خاک دو کشور انداخته شدند.

یکی از شاهدان می‌گوید “در پاسگاه مرزی ایران که بودیم به ما گفتند به روی زمین دراز بکشید و با شلاق و دسته بیل ما را می‌زدند و روی کمر ما راه می‌رفتند و با توهین حتی ما را مجبور به کندن علف‌ها از زمین کردند و بازهم ما را کتک زدند و بعد از برداشتن پول‌هایمان، ما را کنار آب آورده و مجبورمان کردند بپریم. متاسفانه اکثر همراهان شنا بلد نبودند و غرق شدند!

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH