15:28:07 - یکشنبه 24 مه 2020
جوانان ایرانی قربانی ظلم رژیم تبهکار ایران؛کامران گودرزی حین فرار از ایران بدست قاچاقچیان حکومتی در چالدران کشته شد!
#kamran_goderzi #iran #merz #کامران_گودرزی #مرز #sınır

بیش از چهار دهه از عمر رژیم جمهوری اسلامی می‌گذرد و در طی این سال‌ها هر روز شاهد اخباری تلخ از جای جای ایران به دلیل عملکرد غیر مسئولانه رژیم دیکتاتوری هستیم.

اما در این بین بیشترین آسیب را جوانانی دیده‌اند که حقوق انسانی آنها تبدیل به یک آرزو برای آنها شده است. جوانانی که خسته از شرایط اسفناک اقتصادی، نبود آزادی‌های فردی و محدودیت‌های بی‌شمار دیگر، به امید آینده‌ای بهتر به دنبال مهاجرت به کشورهای دیگر هستند. اما متاسفانه بسیاری از این جوانان سرخورده و درمانده به دلیل نداشتن شرایط مناسب برای مهاجرت قانونی مجبور می‌شوند به هر قیمتی، حتی به قیمت جان خود، ایران را ترک کرده و خود را به کشورهای دیگر برسانند. 

یکی از این جوانان، کامران گودرزی بود که به دلایل شرایط ناگوار زندگی در داخل ایران، مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده و تصمیم می‌گیرد با کمک قاچاقچیان انسان وارد خاک ترکیه شود. 

اما در نهایت جسم بی‌جان وی بین اجساد هفت مهاجر غیر ایرانی، در منطقه چالدران زیر برف پیدا شدند و جسد وی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت تحویل خانواده‌اش شد. 

جوان متولد ۱۳۸۱، که ناامید از کشور خود به دنبال ساختن آینده‌ای بهتر بود. حال باید پرسید که یک جوان چرا حاضر می‌شود جان خود را برای رسیدن به کشوری دیگر اینگونه به خطر بیاندازد و چرا خانواده‌هایی نظیر خانواده کامران گودرزی علی‌رغم اطلاع از ناامنی و حضور تروریست‌های مسلح و خطرناک در این مسیر، راضی می‌شوند تا فرزندان، اینگونه با جان خود بازی کند. البته این تنها یک مورد از صدها موردی است که جوانان به دنبال خفقان و فقر موجود در ایران، با اعتماد به قاچاقچیان انسان جان خود را از دست داده‌اند. قاچاقچیان موجود در مرز ایران و ترکیه اکثرا از اعضای گروه‌های تروریستی آن منطقه بوده و قاچاق انسان را به عنوان منبع درآمدی برای گروه‌های تروریستی خود در نظر دارند. 

گفتگوهای پدر این جوان نشان می‌دهد که نه تنها گم شدن فرزندش درس عبرتی نشده تا به قاچاقچیان انسان اعتماد نکند بلکه برای پیگیری وضعیت پسرش بجای پیگیری از مراجع قانونی به دنبال قاچاقچیان انسان بوده است. چراکه احتمالا فکر می‌کرده قاچاقچیان فرزندش را گروگان گرفته‌اند.

 وی گفته است: “از طریق چندین قاچاق‌بَر سرنوشت پسرم را پیگیری کردم و برای پیدا شدنش مژدگانی تعیین کردم”. جمله‌هایی که عمق خوشبینی و اعتماد به قاچاقچیان و تاجران انسان را نشان می‌دهد که در همه جای جهان به عنوان خطرناک‌ترین مجرمان شناخته می‌شوند. 

براستی مقصر اصلی مرگ این جوان بی‌گناه و ناکام کیست؟

 رژیمی که از دزدی، اختلاس، تباه کردن آینده جوانان و ناامید کردن‌شان سیر نمی‌شود، یا پدر و مادری که از روی جهالت نمی‌توانند مسیر درست را به فرزندشان نشان دهند؟ یا شاید هم قاچاقچیان تروریستی که برای تأمین منابع مالی خود، جان انسان‌ها برایشان هیچ ارزشی ندارد، مقصر اصلی باشند.

 باید گفت که از سه فاکتور گفته شده حتی اگر یک فاکتور وجود نمی‌داشت، اکنون کامران زنده بود. متأسفانه وجود رژیم جمهوری اسلامی ایران و ناآگاهی خانواده‌ها باعث می‌شود که جوانانی مثل کامران گودرزی به دست قاچاق‌بران کشته شده و یا به حال خود در کوه‌ها رها شوند. چه بسیارند انسان‌هایی که به امید زندگی و آینده بهتر به دست قاچاقچیان در دریا غرق شده و یا در کوه‌ها کشته شدند. 

چندی قبل، پس از زلزله قطور استان آذربایجان غربی خبر کشف جسد مهاجرین غیرقانونی افغانستانی در حیاط خانه‌ای در آن منطقه مرزی منتشر شد. اجسادی شامل مردان و زنان و کودکانی که با پرداخت مبالغ بالا به قاچاق‌بَرهای آن منطقه قصد عبور از مرز به سمت ترکیه را داشته‌اند که پس از سرقت پول و اموال، آنها را کُشته و در حیاط منازل خود دفن کرده‌ بودند.

حال رژیم جمهوری اسلامی ایران برای تحت تأثیر قرار دادن خبر جنایت هریرود و کشتن اتباع افغانستانی و همچنین فرار از پاسخ به چرایی تلاش جوانان نا‌امید برای ترک ایران، به دنبال مقصر جلوه دادن کشور ترکیه است.

 این رژیم نه تنها مسئولیتی بابت ساخت جامعه‌ای که اکثرا جوانانش به دنبال فرار از کشور هستند نمی‌پذیرد، بلکه با تکیه بر خون جوانانی همچون کامران گودرزی و سوءاستفاده از احساسات والدین قربانیان، به دنبال بهره‌برداری سیاسی از این جریان هستند.

 خانواده وی نیز بی‌تدبیری خود و اعتماد به قاچاقچیان انسان را در نظر نگرفته و به دنبال مقصر جلوه دادن هرکسی غیر از خودشان هستند. پدر کامران گودرزی می‌گوید: “کامران تماس گرفت و گفت که از کوه پایین آمده اما به‌شدت گرسنه است. به او گفتم خودش را به اولین روستا برساند و از مردم محلی تقاضای لقمه‌ای نان کند “.

حال باید پرسید که چگونه است که پدر این جوان به قاچاق‌بَرانی که پول هنگفتی گرفته و جوان بی‌گناه را در کوهستان رها کرده‌اند، دوباره اعتماد کرده و برای یافتن جسد پسرش به قاچاقچیان پیشنهاد مژدگانی داده است؟ متأسفانه خانواده این جوان و برخی از رسانه‌ها، بجای بازخواست از رژیم ایران برای ساخت چنین جامعه‌ای، فریب نقشه‌های رژیم ایران را خورده و آب به آسیاب رژیم می‌ریزند و کشورهای دیگر را متهم جلوه می‌دهند. 

کم نیستند امثال کامران گودرزی که برای فرار از جامعه و آینده‌ای که رژیم برایشان ساخته جان خود را به خطر می‌اندازند. 

اما متأسفانه همه این افراد شانس معرفی خود به پلیس ترکیه را ندارند. به دلیل حساس بودن منطقه و وجود تروریست‌ها، پلیس ترکیه هرگونه مراجعه را با حساسیت بالا ابتدا مستند کرده و سپس اقدامات قانونی دیگر را انجام می‌دهند. بنابراین اتهاماتی نظیر کم کاری پلیس ترکیه که بعضا مطرح می‌شود ناشی از عدم آگاهی این افراد است؛ چراکه جسد کامران گودرزی در خاک ایران پیدا شده است نه در خاک ترکیه.

 پس چگونه می‌توان پلیس ترکیه را متهم به کم کاری کرد و نیروهای مرزبانی ایران را مبری دانست؟

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH