9:49:48 - سه‌شنبه 2 فوریه 2021
الهام علی اف؛ مهاجرت ارامنه و مهمانان ناخوانده قفقاز از ایران و ترکیه به قاراباغ
الهام علی اف؛ مهاجرت ارامنه و مهمانان ناخوانده قفقاز از ایران و ترکیه به قاراباغ بنا بر گفته های رئیس جمهور آزربایجان، ارامنه مهمانان ناخوانده قفقاز می باشند که به صورت گسترده و هدف دار از ایران و ترکیه به قاراباغ مهاجرت نموده اند.ملت آزربایجان آغوش خود را بر روی ارامنه باز کرد اما در […]

الهام علی اف؛ مهاجرت ارامنه و مهمانان ناخوانده قفقاز از ایران و ترکیه به قاراباغ

بنا بر گفته های رئیس جمهور آزربایجان، ارامنه مهمانان ناخوانده قفقاز می باشند که به صورت گسترده و هدف دار از ایران و ترکیه به قاراباغ مهاجرت نموده اند.ملت آزربایجان آغوش خود را بر روی ارامنه باز کرد اما در نهایت به جای تشکر، آنها سرزمین آزربایجان را ویران کردند.

الهام علی اف در مصاحبه روز دوشنبه ۱۴ آبان خود با تلوزیون “آز تی وی” ارامنه را مهمانان ناخوانده قفقاز نامید و با اشاره به تلاش ارامنه برای اشغال قاراباغ و اخراج آزربایجانی ها گفت که آنها فکر می کردند با ویران کردند قاراباغ و تخریب خانه ها، ما دیگر هرگز بازنخواهیم گذشت!

رئیس جمهور آزربایجان تاکید داشت: « دشمنی علیه ملت آزربایجان در قلب ارامنه نهفته است، ما در دوران اتحاد جماهیر شوروی این دشمنی را احساس نمی کردیم. آن سالها را خوب به خاطر دارم، هزاران ارمنی در آزربایجان زندگی می کردند. نگرش ما نسبت به آنها بسیار مثبت بود. آنها مانند افراد عادی جامعه رفتار می کردند و هیچ دشمنی و خصومتی (علنی) وجود نداشت.»

الهام علی اف با اشاره به جنایات ارامنه در قاراباغ و ویران کردن آثار فرهنگی تاریخی منطقه گفت: «ارامنه از آناتولی و ایران به سرزمین ما، قاراباغ، منتقل شدند. ملت آزربایجان آنها را در آغوش گرفت و نان خود را تقسیم کرد، به جای اینکه تشکر کنند، سرزمین ما را اشغال و تمامی خانه ها و مساجد را تخریب کردند. با نسل کشی خوجالی و قتل عام شهروندان، پاسخ خوبی های ما را دادند.»

اشاره رئیس جمهور آزربایجان به آغاز انتقال سیستماتیک ارامنه به قفقاز پس از جنگ آزربایجان و روسیه است. پس از ۱۰ فوریه سال ۱۸۲۸ میلادی یعنی زمانی که عهدنامه ترکمنچای بین روسیه و دولت قاجار امضا شد، مهاجرت هدف‌دار ارامنه به قاراباغ آغاز شد.

تنها در سال‌های ۱۸۲۸ تا ۱۸۲۹ حدود ۵۰ هزار ارمنی از ایران و ۹۰ هزار نفر هم از ترکیه به قاراباغ منتقل شدند.

دومین کوچ بزرگ ارامنه به قفقاز مربوط به سال های جنگ جهانی اول و با هدف تشکیل یک کشور ارمنستان صورت گرفت. در آن زمان ده ها هزار ارمنی مجددا از ترکیه و ایران به آزربایجان منتقل شدند.

مهاجرت‌ها سیستماتیک ارامنه به قفقاز ادامه پیدا کرد تا زمانی که جمعیت آنها افزایش یافت و ادعای ارضی خود در اراضی آزربایجان شمالی را مطرح کردند.

منبع:
GAMOH GAMOH GAMOH گاموح GAMOH GAMOH